Wniosek do Trybunału w Hadze. Chcą aresztowania Benjamina Netanjahu

Świat
Wniosek do Trybunału w Hadze. Chcą aresztowania Benjamina Netanjahu
Gil Cohen-Magen/Pool Photo via AP
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego chce aresztu dla premiera Izraela i przywódców Hamasu

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił z wnioskiem o wydanie nakazów aresztu dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódców Hamasu. Ma to związek z trwającą wojną w Strefie Gazy.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan wystąpił o aresztowanie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Izraela Joawa Galanta i przywódców Hamasu: Mohammeda Diaba Ibrahima al-Masriego, Mohammeda Deifa oraz Ismaila Haniyeha.

 

Jak przekonywał w rozmowie przeprowadzonej na antenie CNN prokurator, to oni ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełniane w Strefie Gazy.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przedstawia zarzuty pod adresem Netanjahu i przywódców Hamasu

Zarzuty, które Khan stawia przywódcom Hamasu dotyczyć mają "eksterminacji, morderstwa, brania zakładników, gwałtu oraz napaści na tle seksualnym podczas aresztowania". Izraelskich liderów prokurator oskarża zaś o "doprowadzenie do eksterminacji, wykorzystywanie głodu jako narzędzia wojny oraz odmowy dostaw pomocy humanitarnej i umyślne obranie za cel ludności cywilnej objętej konfliktem".

 

Doniesienia o planach wysunięcia wobec Benjamina Netanjahu oskarżeń przez Międzynarodowy Trybunał Karny pojawiały się już w ubiegłym miesiącu. Wówczas premier Izraela ocenił, że gdyby doszło do próby aresztu urzędników rządowych lub wojskowych, byłby to "skandal na skalę historyczną".

 

- Nikt nie jest ponad prawem - odpierał w poniedziałek w rozmowie z CNN prokurator.

 

ZOBACZ: Iran. Nie żyje prezydent Ebrahim Raisi. Zginął w katastrofie lotniczej

 

Plany Karima Khana potępił minister izraelskiego gabinetu wojennego Benny Gantz. - Porównywanie przywódców demokratycznego kraju zdeterminowanego do obrony przed nikczemnym terrorem z przywódcami krwiożerczej organizacji terrorystycznej jest głębokim wypaczeniem sprawiedliwości i rażącym moralnym bankructwem - orzekł dodając, by Netanjahu zlekceważył ten "antysemicki sąd". Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich stwierdził zaś, że "nie widział takiej hipokryzji i nienawiści wobec Żydów od czasu nazistowskiej propagandy".

 

Koncepcję Khana poparła natomiast belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib. - Wniosek o zastosowanie aresztu wobec przywódców Izraela i Hamasu wyartykułowany przez prokuratora Trybunału Karima Khana, jest ważnym krokiem do zbadania sytuacji w Palestynie - przekazała.

Areszt Netanjahu byłby zjawiskiem bez precedensu

Międzynarodowy Trybunał Karny przyglądał się działaniom wojsk Izraela w Strefie Gazy od trzech lat. W tym samym czasie bacznie obserwował też aktywność Hamasu. Po wniosku Khana sędziowie instytucji pochylą się nad przedstawionymi dowodami i ocenią, czy zarzuty są wystarczające do postawienia wymienionych przez prokuratura przywódców w stan oskarżenia.

 

CNN przypomina, że nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu nie miałby precedensu - byłby bowiem pierwszym w historii przypadkiem, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny karze bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Premier Izraela stanąłby wówczas w jednym rzędzie z Władimirem Putinem, wobec którego zastosowane zostały już takie kroki prawne.

Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie