Iran. Nie żyje prezydent Ebrahim Raisi. Zginął w katastrofie lotniczej

Świat
Iran. Nie żyje prezydent Ebrahim Raisi. Zginął w katastrofie lotniczej
Oficina de presidencia iraní via AP
Ebrahim Raisi zginął w katastrofie lotniczej

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca. Informację przekazał w poniedziałek rano szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand. W niedzielę pojawiły się doniesienia o zaginięciu helikoptera z prezydentem na pokładzie.

Jak przekazał w poniedziałek rano szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand wszyscy pasażerowie i załoga śmigłowca prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego zginęli w katastrofie.

Prezydent Iranu nie żyje. Znaleziono wrak śmigłowca

"Po odkryciu miejsca katastrofy nie wykryto żadnych oznak życia pasażerów helikoptera" - powiedział w telewizji państwowej szef Kolivand.

 

Wcześniej ogólnokrajowy nadawca wstrzymał wszystkie programy, aby pokazać modlitwy za Raisiego w całym kraju.

 

ZOBACZ: Świat reaguje na katastrofę śmigłowca w Iranu. UE udostępniła mapy satelitarne

 

Informację o katastrofie potwierdził także w mediach społecznościowych wiceprezydent kraju ds. wykonawczych Mohsen Mansouri oraz telewizja państwowa.

 

Na pokładzie maszyny, która rozbiła się o zbocze góry, znajdował się także m. in. minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz.

 

Akcję ratowniczo-poszukiwawczą utrudniała gęsta mgła i zapadający mrok. Złe warunki spowodowały że helikopter ratowniczy nie był w stanie dotrzeć do obszaru, w którym znajdował się śmigłowiec. W akcji brało udział 40 ekip. Wsparcie nadeszło m.in. z Turcji i Rosji.

Prezydent Iranu nie żyje. Katastrofa śmigłowca

Do wypadku doszło w niedzielę w irańskim regionie Azerbejdżan Wschodni gdy prezydent Raisi wracał z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks. Spotkał się tam z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

 

ZOBACZ: "Twarde lądowanie" śmigłowca w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi

 

Ebrahim Raisi był prezydentem Iranu od sierpnia 2021 roku. W systemie politycznym Iranu prezydent to druga osoba w państwie i szef rządu. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych. W przypadku jego śmierci pierwszy wiceprezydent – którym jest obecnie Mohammad Mochber – obejmie stanowisko to za zgodą Najwyższego Przywódcy Alego Chameneia, a po upływie 50 dni zorganizowane zostaną wybory prezydenckie.

 

W związku ze śmiercią prezydenta Ebrahima Raisiego i ministra spraw zagranicznych rząd zwołał pilne posiedzenie - przekazała w poniedziałek rano agencja prasowa IRNA. Po katastrofie ajatollah Ali Chamenei starał się uspokoić Irańczyków, mówiąc, że nie będzie żadnych zakłóceń oraz przestojów w sprawach państwowych. 

 

W konwoju znajdowały się trzy helikoptery, dwa z nich bezpiecznie wróciły. Państwowa agencja informacyjna IRNA podała, że ​​Raisi leciał amerykańskim helikopterem Bell 212. Portal Al-Jazeera zwrócił uwagę, że Iran nie ma odpowiedniego sprzętu w swojej flocie lotniczej z powodu sankcji nałożonych po rewolucji islamskiej w 1979 r. Kraj ma przez to fatalne statystki, jeśli chodzi o katastrofy lotnicze. Od 1979 r. zginęło w nich prawie 2 tys. Irańczyków.

Jakub Krzywiecki / Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie