Wyjątkowy meteor przeleciał nad Europą. Przez chwilę noc stała się dniem

Świat
Wyjątkowy meteor przeleciał nad Europą. Przez chwilę noc stała się dniem
PxHere / @travolax / X
Wyjątkowy meteor przeleciał nad Europą

W sobotę nad częścią Europy przeleciał spektakularny meteor. W sieci pojawiły się nagrania, które pokazują jak kula ognia w neonowo niebieskim kolorze rozświetliła nocne niebo, oślepiając kierowców. Europejska Agencja Kosmiczna wskazała, skąd może pochodzić niezwykły odłamek.

Spektakularny meteor przeleciał w sobotę wieczorem na niebie nad Portugalią i Hiszpanią. Zjawisko różniło się od "spadających gwiazd", które można obserwować zazwyczaj. Wyglądał jak neonowo-niebieska kula ognia, która oślepiała obserwujących swoją bardzo jasną łuną i oświetlając niebo niebieskimi smugami. 

 

ZOBACZ: Anomalia w północnej Polsce. "To ślad po ogromnym meteorycie"

 

Przelot nietypowego meteorytu trwał zaledwie siedem sekund. Mimo to udało się go uchwycić na zdjęciach oraz wideo. Kilka nagrań ukazujących zjawisko umieścił w mediach społecznościowych Travolax. Jedno z nich przedstawia moment, kiedy kula znajdowała się na niebie nad drogą i rozświetliła niebo tak, że mogło się wydawać, że jest dzień

Niebieska kula ognia. Skąd się wziął niezwykły meteor?

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że meteor wydaje się być fragmentem komety, która oderwała się i przeskoczyła przez ziemską atmosferę na wysokości około 56 kilometrów. Jak dodano, poruszał się z imponującą prędkością 2735 kilometrów na godzinę.

 

- Meteor miał prawdopodobnie średnicę od 20 do 30 centymetrów - skomentował w rozmowie z hiszpańską gazeą "El Pais" astronom Josep María Trigo.

 

ZOBACZ: Francja. Służby podejrzewają, że w auto uderzył meteoryt

 

Władze otrzymały doniesienia o obiekcie spadającym z nieba w Viseu, ale nie były w stanie zlokalizować możliwego miejsca jego upadku na ziemię. Miasto znajduje się w środkowej Portugalii - około 321 kilometrów na północ od stolicy kraju, Lizbony.

 

Portugalska Agencja Ochrony Ludności opublikowała w Internecie informację o "upadku meteorytu" w rejonie Castro Daire, ale gazeta poinformowała, że oświadczenie zostało później wycofane. ESA stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek fragmenty meteoru dotarły na Ziemię.

 

ZOBACZ: Ciekawe zjawiska na niebie. Można będzie zaobserwować przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy

 

Meteoryty to fragmenty kosmicznych skał podróżujące po wszechświecie, które mogą czasami przechodzić przez atmosferę ziemską i uderzać w powierzchnię planety. Jeśli do tego dojdzie, wówczas nabierze znacznej prędkości i zacznie się spalać, wyglądając jak kula ognia.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie