Co zrobić z migrantami na terenie UE? Róża Thun o "bardzo realnym planie"

Polska
Co zrobić z migrantami na terenie UE? Róża Thun o "bardzo realnym planie"
Róża Thun

- Obawiam się, że to może zostać wdrożone - mówiła Róża Thun, komentując koncepcję wysłania migrantów z UE do obozów poza terytorium Wspólnoty. Europosłanka Polski 2050 w programie "Gość Wydarzeń" poruszyła też temat Przemysława Czarnka. - Służy najgorszym siłom - zaznaczyła.

- Dzielnie społeczeństwa w ogóle czy fakt, że mamy tak ostre dyskusje w Polsce, że każdy jest albo agentem rosyjskim, albo niemieckim, to jest bardzo słabo. Putinowi na tym zależy, żebyśmy byli bardzo podzieleni wewnątrz Polski i z Unią Europejską, i wrogów widzieli wszędzie dookoła. Bo to nas osłabia - zaznaczyła w Róża Thun.

 

- To, co nas dzisiaj czyni silniejszym, to spójność społeczna - dodała europosłanka Polski 2050.

Róża Thun o "ohydnym określeniu" w studiu Polsat News

W niedzielę rano w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" Przemysła Czarnek nazwał Roberta Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem" i nie chciał za to przeprosić. Następnie wiceminister obrony Paweł Zalewski opuścił studio, podkreślając, że nie chce uczestniczyć w dyskusji z Czarnkiem.

 

- Myślę, że nie można z takimi ludźmi, którzy używają takich ohydnych określeń, siedzieć w jednym pomieszczeniu - skomentowała Thun. - (Zalewski - red.) wyraźnie chciał zaprotestować i postawić się po stronie osób obrażanych. Zachował się bardzo przyzwoicie szlachetnie - dodała.

 

ZOBACZ: Donald Tusk reaguje na burzę w studiu Polsat News. "Wojna cywilizacji"

 

- Jeżeli bym mówiła, że ktoś chce polaryzować społeczeństwo i w ten sposób naprawdę służy najgorszym siłom, to są tacy ludzie jak pan Czarnek. Po co używać takich okropnych określeń - stwierdziła europosłanka. - To jest chęć skrzywdzenia, zadania bólu komuś drugiemu. To gorzej niż barbarzyńca - mówiła dalej.

Pakt migracyjny. "To dla Polski jest dobre"

Grzegorz Kępka zapytał, czy Thun cieszy się z decyzji polskich władz, by głosować przeciwko paktowi migracyjnemu. - W Polsce zaistniała pewna niekonsekwencja, bo razem z Orbanem i Fico niestety, zagłosował premier Donald Tusk czy jego przedstawiciel przeciwko paktowi migracyjnemu, po czym pan premier powiedział, że ten pakt jest korzystny dla Polski - zaznaczyła europosłanka.

 

ZOBACZ: Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny. Polska przeciw

 

Dziennikarz dopytywał czy pakt jest rzeczywiście korzystny. - Oczywiście, że tak. Wszystko, co daje nam większe bezpieczeństwo jest dla nas korzystne. Pakt migracyjny, który dopiero za dwa lata wdrożymy, jest korzystny o tyle, że wszyscy będziemy zobowiązani do tego, żeby stosować bardzo jasne i surowe procedury na granicach, bardzo ściśle kontrolować kto ewentualnie może wejść do Unii Europejskiej. To dla Polski jest dobre - oceniła Thun.

 

WIDEO: Co zrobić z migrantami na terenie UE? Róża Thun o "bardzo realnym planie"

 

 

Europosłanka została również zapytana, czy pomysł odsyłania migrantów do obozów poza terytorium Unii Europejskiej to dobre rozwiązanie.

 

- To jest bardzo krytykowane przez różne organizacje społeczne. Nie mam tutaj jasnej odpowiedzi. Myślę, że jeśli te obozy będą się znajdowały, a najprawdopodobniej będą, poza granicami Unii, to jest bardzo realny plan. Tu jest też wielkie wyzwanie dla organizacji pozarządowych, międzynarodowych, żeby ściśle sprawdzać jakie są warunki życia w tych obozach poza UE, żeby tam były ludzkie warunki, żebyśmy nie doprowadzali do jakichś koszmarów - podkreśliła Róża Thun. Zaznaczyła, że "obawia się, że to może zostać wdrożone".

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" są dostępne tutaj.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie