Pora deszczu. Pogoda na długi weekend Bożego Ciała nie rozpieszcza

Pogoda
Pora deszczu. Pogoda na długi weekend Bożego Ciała nie rozpieszcza
WX Charts
Prognoza pogody na długi weekend, spodziewaj się deszczu

Do długiego weekendu, jaki zawdzięczamy świętu Bożego Ciała, pozostało już niewiele czasu. To ostatni moment, by zarezerwować pokój w hotelu lub zaplanować dłuższy wyjazd. Niestety, według pierwszych prognoz, pogoda w tym czasie nie będzie najlepsza. Czeka nas deszczowy, choć dosyć ciepły weekend.

W tym roku po raz pierwszy od dawna Boże Ciało to nie będzie obchodzone w czerwcu, a w maju. W 2024 roku wypada dokładnie 30 maja (czwartek), co oznacza, że długi weekend z nim związany, będzie trwał od 30.05 do 02.06. Do pracy wrócimy trzeciego czerwca w poniedziałek. 

Jaka pogoda na Boże Ciało i długi weekend?

Główne modele pogodowe dostarczają jednocześnie dobrych i złych wieści. Tych dobrych, ponieważ będzie całkiem ciepło: spodziewamy się, że w szczycie (czyli wczesnym popołudniem) słupki rtęci będą pokazywać około 19-22 stopni Celsjusza w całej Polsce. To dość przyjemne wskazania - także dla osób, które zamierzają spędzić dodatkowe kilka dni wolnego aktywnie.

 

ZOBACZ: Niemal cała Polska na czerwono. Duże zagrożenie w całym kraju

 

Złe wieści to te związane z opadami deszczu i z zachmurzeniem. Niestety, ale wygląda na to, że nie zabraknie zarówno chmur, jak i przelotnych opadów deszczu. Jeśli dane pogodowe sprawdzą się, to po dość ładnym, słonecznym czwartku i piątku, przyjdzie deszczowy weekend. 

 

Sporo wskazuje na to, że najładniejszym dniem tegorocznego długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem będzie właśnie piątek. Rysują się naprawdę duże szanse na to, że na południu Polski na niebie nie zobaczymy ani jednej chmurki. Jakby tego było mało, 20-22 stopnie na termometrach, a więc idealna temperatura do spędzania czasu poza domem. Dopiero późno wieczorem, z zachodu nasunie się wilgotny, deszczowy front, który przyniesie opady.

 

ZOBACZ: Pogoda zaskoczy w weekend. Zacznie się w tych rejonach

 

Opady mogą szczególnie dać się we znaki w pasie województw centralnych, czyli Wielkopolski, Mazowsza oraz na ziemi łódzkiej. Przełom maja i czerwca nierozerwalnie wiąże się też z wiosennymi burzami - te niezmiernie trudno przewidzieć, jednak zawsze warto o nich pamiętać. A słoneczny piątek i dynamiczna wymiana mas powietrza w nocy z piątku na sobotę może stworzyć dobre warunki dla powstawania mikrokomórek burzowych.

 

Jeśli modele długoterminowe sprawdzą się, pogoda wróci na kilka ostatnich godzin niedzieli, jednak będzie nieco chłodniej. W Polsce zachodniej i południowej wskazania na termometrach mogą zbliżyć się raczej do 15 stopni. Tylko na wschodzie cieplej, z wartościami oscylującymi wokół 20 stopni C.

Czy już dziś można prawidłowo przewidzieć pogodę na Boże Ciało w 2024?

Zdania na ten temat są mocno podzielone. Z roku na rok skuteczność modeli długoterminowych rośnie i z pewnością warto uważnie analizować ich wskazania, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że jest to jedynie prognostyk, przesłanka wynikająca z analizy danych matematycznych i historycznych. 

 

Nie brakuje osób, które wręcz twierdzą, że prognozę pogody trudno zaplanować na więcej niż 72 godziny. Do kwestii pogody na Boże Ciało z pewnością będziemy jeszcze wracać.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie