Z roku na rok więcej. Ile dać w kopercie na wesele?

Porady
Z roku na rok więcej. Ile dać w kopercie na wesele?
Pixabay
Wesele 2024 - ile dać do koperty dla nowożeńców?

Sezon ślubny 2024 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim odwieczne pytanie nurtujące gości weselnych - ile włożyć do koperty? Kwoty przekazywane młodej parze potrafią spędzać sen z powiek, zwłaszcza w obliczu rosnących cen. Choć nie istnieje uniwersalna odpowiedź, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, planując swój weselny prezent.

Decyzja o kwocie podarku na wesele to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Wśród nich kluczową rolę odgrywa stopień pokrewieństwa lub zażyłości z młodą parą. Im bliższa relacja, tym większa presja, by prezent był bardziej hojny.

 

Nie bez znaczenia jest też zamożność gości oraz wystawność samego przyjęcia. Organizacja hucznego wesela w prestiżowej lokalizacji wiąże się z wyższymi kosztami "za talerz", jakie ponosi para młoda, co w oczywisty sposób przekłada się na oczekiwania prezentowe.

Ile dać na wesele? Rodzina a znajomi: Różnice w oczekiwaniach i w kwotach

Najbliższa rodzina, taka jak rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie, tradycyjnie wręcza młodej parze najwyższe kwoty. Według danych z ankiet przeprowadzonych wśród nowożeńców, w 2024 roku średnia suma od najbliższych krewnych waha się między 1000 a 1500 złotych od singla lub 1500-2000 złotych od pary. Dla dalszej rodziny, jak wujostwo czy kuzynostwo, akceptowalne kwoty oscylują w granicach 500-800 złotych od osoby.

 

ZOBACZ: Miłość w PiS. Dwa śluby jednego dnia


Znajomi i przyjaciele młodej pary mogą pozwolić sobie na nieco niższe kwoty. Przyjęło się, że powinny one pokrywać przynajmniej koszt "talerza", czyli wydatków poniesionych na ugoszczenie gościa]. W 2024, na dość wystawnym weselu, oznacza to wydatek zbliżony do 300-500 złotych - oczywiście od osoby, a więc para powinna umieścić w kopercie nie mniej niż 600 PLN.

Dodatkowe koszty a wysokość prezentu

Poza stopniem zażyłości z parą młodą, na wysokość prezentu wpływają też dodatkowe udogodnienia zapewnione przez gospodarzy. Jeśli w ramach wesela organizowane są poprawiny, goście często dokładają do koperty ekwiwalent kosztów dodatkowego dnia świętowania. Podobnie, gdy młodzi fundują gościom nocleg, transport czy inne atrakcje – wypada to uwzględnić w kwocie prezentu.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Posłanka z Norwegii walczy za Ukrainę. Ślub na pierwszej linii frontu

 

Nie bez znaczenia pozostaje też lokalizacja i charakter wesela. Przyjęcie w ekskluzywnej restauracji, a nierzadko pałacyku lub dworku, będzie droższe niż skromniejsza impreza na wsi czy kilkugodzinny lunch i kolacja w gronie bliskich. Goście powinni wziąć pod uwagę koszty poniesione przez młodych i adekwatnie dopasować wysokość prezentu.

Prezent a możliwości finansowe gości

Choć istnieją pewne niepisane zasady, to najważniejsze jest, by kierować się własną sytuacją finansową i możliwościami. Młoda para z pewnością doceni sam fakt obecności bliskich im osób, niezależnie od zawartości koperty. Nie warto popadać w długi czy rezygnować z innych planów tylko po to, by zachwycić nowożeńców.


W 2024 roku przy szacowaniu kwoty prezentu ślubnego warto wziąć pod uwagę kombinację następujących czynników:

  • stopień pokrewieństwa lub zażyłości z nowożeńcami,
  • "rangę imprezy" – w inny sposób trzeba podejść do hucznych, dwudniowych wesel, a inaczej do kilkugodzinnych kolacji w restauracji w gronie najbliższych,
  • własne możliwości finansowe.

Bez względu na to, jaka kwota znajdzie się w kopercie, najważniejsze jest, by prezent płynął z serca i był wyrazem szczerej radości z okazji tej wyjątkowej uroczystości.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie