Setki kilometrów Ukrainy zajęte. Największy zysk Rosji od miesięcy

Polska
Setki kilometrów Ukrainy zajęte. Największy zysk Rosji od miesięcy
AP/Alex Babenko
Rosja zajęła kolejne terytoria

Siły rosyjskie przesunęły się o kolejne 278 km kwadratowych - podała agencja AFP. Są to terytoria zajęte podczas trwającej raptem tydzień ofensywy w rejonie Chersonia. Jak zaznaczono, to największy zysk Rosjan od grudnia 2022 roku.

"Siły rosyjskie na Ukrainie przesunęły się o 278 kilometrów kwadratowych od rozpoczęcia trwającej tydzień ofensywy w północno-wschodnim obwodzie charkowskim i na południu, co stanowi największy zysk od półtora roku" - stwierdziła agencja AFP na podstawie danych Instytutu Badań nad Wojną.  


Według agencji w dniach 9-15 maja rosyjskie wojsko zyskało 257 kilometrów kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz 21 kilometrów kwadratowych w innych obwodach. Zdobycze są jednoznaczne z największym zyskiem Rosji od grudnia 2022 roku, kiedy armia Federacji przejęła terytoria w obwodzie ługańskim, charkowskim i na południu kraju.  

Analitycy wskazali na postępy Rosjan. Zajmują kolejne terytoria Ukrainy

ISW w codziennym raporcie przekazała, że zebrane przez nich, materiały wskazują, że Rosja niedawno posunęła się także na wschód od wsi Hłyboke. Zajęły także większe obszary na zachód od Doniecka w obrębie Krasnohoriwka.   

 

ZOBACZ: Rosja będzie musiała zapłacić za odbudowę Ukrainy. Sekretarz stanu USA wskazał sposób


Chociaż rosyjskie postępy są bardziej widoczne, to ukraińskie wojsko się nie poddaje. Nieznacznie posunęło się w obszar leśny pomiędzy Vesele a Spirne. 

Ofensywa, która budzi niepokój. Ukraińcy muszą zatrzymać okupantów

Według DeepState od 10 maja wróg prowadzi działania w rejonach Biełomoskiewskim, Siwierskim i Białogródskim. Dokonuje tego głównie przy pomocy piechoty, czasem z pomocą wozów opancerzonych. Zaznaczono, że Rosjanie kontynuują wzmożone ataki w obwodzie charkowskim i sumskim


Jak podali w swojej analizie, "ofensywa wrogów w obwodzie charkowskim budzi obecnie zaniepokojenie". Według ekspertów rosyjskie oddziały chcą zająć stałą kontrolę w obwodzie charkowskim.  

 

ZOBACZ: Eksplozje w Rosji. "Atak na skład paliw"


Głównym zadaniem Ukrainy ma być obecnie nie wyzwolenie zajętych terytoriów, ale zatrzymanie dalszego pochodu okupantów.  


Od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku Rosja zajęła 65 336 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, co stanowi prawie 12 procent powierzchni Ukrainy, z wyłączeniem Półwyspu Krymskiego, który Moskwa zaanektowała w 2014 roku. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie