Zamach na Roberta Fico. Świat reaguje

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Zamach na Roberta Fico. Świat reaguje
AP Photo/Petr David Josek/ PAP/Leszek Szymański/PAP/EPA/VINCENZO LIVIERI
Reakcje na atak na Słowacji. Robert Fico postrzelony

"Szokujące wieści. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili" - napisał Donald Tusk po tym, jak w środę popołudniu został postrzelony premier Słowacji Robert Fico. Prokurator generalny tego kraju powiedział, że jest to "atak na państwo i człowieczeństwo". Zareagował również m.in. Władimir Putin, Olaf Scholz czy Wołodymyr Zełenski.

W środę na wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Polityka przetransportowano do szpitala helikopterem, jest w stanie zagrażającym życiu. Służby zatrzymały napastnika. Rzecznik MSW kraju potwierdził, że była to próba zamachu. 

Robert Fico postrzelony. Politycy reagują 

- Jesteśmy przerażeni atakiem na premiera Republiki Słowackiej. Nie możemy tolerować w cywilizowanym społeczeństwie takich działań przeciwko komukolwiek - powiedział Milan Majerský lider Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) Milan Majerský. - Musimy wszyscy zjednoczyć się przeciwko wszelkim przejawom przemocy - dodał i powiedział, że trzeba teraz zrobić wszystko, aby uspokoić społeczeństwo.

 

ZOBACZ: Premier Słowacji Robert Fico postrzelony

 

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová powiedziała, że był to "brutalny i lekkomyślny atak". - Jestem zszokowana. Życzę Roberto Fico dużo siły w tym krytycznym momencie - przekazała. 

 

Szybkiego powrotu do zdrowia życzą także także polscy politycy. "Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili" - napisał Donald Tusk. "Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Fico, jego rodziną i narodem słowackim" - czytamy na X prezydenta Andrzeja Dudy. 

 

"Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia" - dodał z kolei minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

 

Głos zabrała także przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. "Zdecydowanie potępiam nikczemny atak na premiera Roberta Fico. Nie ma miejsca na takie akty przemocy w naszym społeczeństwie. Podważają one zasady demokracji, która jest naszym najcenniejszym, wspólnym dobrem" - napisała Ursula von der Leyen. "Moje myśli są z premierem Fico i jego rodziną" - dodała. 

 

"Jestem zszokowany. Nie ma miejsca na przemoc w europejskiej polityce" - przekazał z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Życzenia zdrowia dla Roberta Fico płyną z całego świata

Do zamachu na słowackiego premiera odniósł się również prezydent Ukrainy. "Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiedniego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, formie ani sferze" - napisał Wołodymyr Zełenski. "Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico szybko wróci do zdrowia i wyrażamy naszą solidarność z narodem słowackim" - dodał.

 

"Jestem szokowany i przerażony postrzeleniem premiera Roberta Fico. Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia" - czytamy na X sekretarza generalnego NATO. "Moje myśli są z Robertem Fico, jego bliskimi i obywatelami Słowacji" - dodał Jens Stoltenberg.

 

ZOBACZ: Premier Słowacji Robert Fico postrzelony. Relacja świadka

 

Głos w sprawie wydarzeń na Słowacji zabrał premier Hiszpanii. "Jesteśmy przerażeni i oburzeni atakiem na słowackiego premiera. Hiszpania wspiera Roberta Fico, jego rodzinę i naród słowacki w tym niezwykle trudnym czasie" napisał Pedro Sánchez. 

 

Wyrazy współczucia płyną również z Węgier. "Jestem głęboko wstrząśnięty haniebnym atakiem na mojego przyjaciela, premiera Roberta Fico. Modlimy się za niego i jego szybki powrót do zdrowia. Niech Bóg błogosławi jego i jego kraj" - napisał premier Victor Orbán. 

 

Liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen "zdecydowanie potępiła atak". "Ten zamach jest atakiem na to, co jest nam najdroższe: demokrację". 

 

Prezydent Kuby napisał, że jego kraj "w najostrzejszych słowach potępia atak na nietykalność cielesną premiera Republiki Słowackiej Roberta Fico". Miguel Díaz-Canel życzył szybkiego powrotu do zdrowia. 

 

Do sytuacji na Słowacji odniósł się również Władimir Putin. "To ohydna zbrodnia, która nie może mieć usprawiedliwienia " - napisał prezydent Rosji na swoich social mediach.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Zamach na premiera Słowacji. Wydanie specjalne w Polsat News

 

Zamach na Słowacji. Ekspert wskazuje, co mogło być jego powodem

 

Robert Fico postrzelony. Jest w stanie zagrażającym życiu [RELACJA NA ŻYWO]

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie