Premier Słowacji Robert Fico postrzelony. Relacja świadka

Świat Aleksandra Boryń / anw / polsatnews.pl
Premier Słowacji Robert Fico postrzelony. Relacja świadka
X/Nexta
Rober Fico postrzelony

Premier Robert Fico postrzelony na wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlová - podają słowackie media. Z wstępnych informacji wynika, że napastnik został zatrzymany. Prezydent kraju nazwała incydent "brutalnym" i życzyła zdrowia premierowi. Jeden z reporterów, który był na miejscu, zrelacjonował pierwsze chwile po zajściu.

Do postrzelenia słowackiego premiera doszło w środę w mieście Handlová. Reporter Denníka N, Daniel Vražda przekazał, że nie widział zdarzenia, ale był blisko i usłyszał kilka strzałów. Następnie zobaczył, jak ochroniarze podnoszą premiera z ziemi, przenoszą go do samochodu i odjeżdżają.

 

Według świadków, którzy byli na miejscu, Fico podszedł do witających go osób, po czym padło kilka strzałów. Następnie premier upadł na ziemię.  Centrum Operacyjne Pogotowia Ratunkowego Republiki Słowackiej potwierdziło, że na miejscu lądował śmigłowiec ratunkowy, który zabrał Fico do szpitala.

Robert Fico, słowacki premier postrzelony 

Napastnik został zatrzymany przez policję, jak informują słowackie media. - Strzelec został natychmiast spacyfikowany i zatrzymany, a ochroniarze zabrali premiera - powiedział jeden ze świadków. Rzecznik MSW kraju potwierdził, że była to próba zamachu. 

 

 

Prezydent kraju Zuzana Čaputová nazwała incydent "brutalnym i lekkomyślnym". - Jestem zszokowana. Życzę Roberto Fico dużo siły w tym krytycznym momencie, aby mógł dojść do siebie po ataku - przekazała. 

 

Wicemarszałek parlamentu Ľuboš Blaha poinformował, że w związku z incydentem posiedzenie Rady Narodowej Republiki Słowackiej zostało zawieszone na czas nieokreślony.

 

Lider Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) Milan Majerský powiedział, że "atak na premiera Fico jest atakiem na słowacką państwowość i suwerenność". 

 

ZOBACZ: Słowacja: Ponad tysiąc alertów jednego dnia. Policja szuka sprawców

 

- Jesteśmy przerażeni atakiem na premiera Republiki Słowackiej. Nie możemy tolerować w cywilizowanym społeczeństwie takich działań przeciwko komukolwiek. Musimy wszyscy zjednoczyć się przeciwko wszelkim przejawom przemocy - powiedział Majerský. Dodał, że aktualnie trzeba zrobić wszystko, aby uspokoić społeczeństwo.

 

Głos w tej sprawie zabrał również polski premier. "Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili" - napisał Donald Tusk. "Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia" - dodał z kolei Radosław Sikorski. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Robert Fico postrzelony. Jest w stanie zagrażającym życiu [RELACJA NA ŻYWO]

 

Zamach na Roberta Fico. Świat reaguje

 

Zamach na Słowacji. Ekspert wskazuje, co mogło być jego powodem

 

Zamach na premiera Słowacji. Wydanie specjalne w Polsat News

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie