Robert Fico postrzelony. Ekspert wymienia trzy motywy

Świat
Robert Fico postrzelony. Ekspert wymienia trzy motywy
PAP/EPA/JAKUB GAVLAK/Polsat News
Ekspert podał trzy możliwe motywy sprawcy.

Premier Słowacji Robert Fico walczy o życie po zamachu. Andrzej Mroczek, który jest specjalistą ds. terroryzmu, na antenie Polsat News podał trzy motywy, jakie mógł mieć sprawca. Stanowczo wykluczył wpływy zza granicy.

Andrzej Mroczek, specjalista ds. terroryzmu był gościem w Polsat News. Powiedział, jakie trzy główne motywy mogły kierować sprawcą zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico.

Zamach na Roberta Fico. Trzy motyw 

- Możemy założyć trzy wersje. Jedna to motyw polityczny. Druga to osobiste pobudki wynikające z tego, że sprawca chciał coś wcześniej osiągnąć, stanął mu na drodze premier lub administracja i chciał teraz wyładować agresję przez oddanie strzałów do premiera. Ta trzecia to zaburzenia osobowości - wyjaśnił ekspert.

 

ZOBACZ: Zamach na premiera Słowacji. Wydanie specjalne w Polsat News

 

Ekspert dodał, że zamachowiec miał pozwolenie na broń. To uzyskuje się po przejściu testów psychologicznych, ale jak podkreśla Andrzej Mroczek stan psychiczny napastnika mógł się w ostatnim czasie znacznie pogorszyć co poskutkowało atakiem na polityka.

 

Specjalista dodał, że wątpi w to, że zamach został zlecony z zewnątrz. Najbardziej skłania się ku temu, że to obecna sytuacja polityczna w Słowacji skłoniła 71-latka do ataku.

 

ZOBACZ: Zamach na Słowacji. Ekspert wskazuje, co mogło być jego powodem

 

- Wątpię i raczej skłaniam się ku temu, że nie było to inspirowane z zewnątrz. Oczywiście polaryzacja społeczeństwa i różnice w poglądach [...] wpływa na negatywne nastroje i to może powodować niezadowolenie i niektórzy posuwają się do tak drastycznych czynów - dodał.  

 

Andrzej Mroczek powiedział także, że nie widzi związku tego ataku z ostatnią serią pożarów w Polsce.

Słowacja. Premier postrzelony 

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu. Według słowackich mediów napastnik to 71-letni mężczyzna, który miał pozwolenie na broń i pracował jako ochroniarz.

 

ZOBACZ: Premier Słowacji Robert Fico postrzelony. Relacja świadka

 

Sprawca oddał do polityka kilka strzałów. Trzy z nich okazały się celne: dwa w ramię i jeden w brzuch.

 

Fico trafił do szpitala w położonej blisko Handlovej Bańskiej Bystrzycy. Jego życie jest zagrożone.  

Aldona Brauła / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie