Cezary Pazura w kosmosie. "Krąży" między orbitami Marsa i Jowisza

Kultura
Cezary Pazura w kosmosie. "Krąży" między orbitami Marsa i Jowisza
AP/NASA
Aktor Cezary Pazura podczas wypowiedzi prasowej

Cezary Pazura został patronem jednej z planetoid krążących w kosmosie. O takiej nazwie zdecydowała - na wniosek odkrywców - Międzynarodowa Unia Astronomiczne. Wcześniej to ciało niebieskie było znane pod hasłem 2013 AS24. Okazuje się, że popularny aktor nie jest jedynym Polakiem układzie planetarnym.

Kosmiczną skałę odkryli 4 stycznia 2013 roku dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski, prowadząc obserwacje w Obserwatorium Rantiga w Tincanie we Włoszech. Mają oni na koncie odkrycia wielu planetoid i wprowadzili w ten sposób na niebo w ostatnich latach wiele polskich nazw.

 

Jedną z reguł nazywania obiektów astronomicznych, zatwierdzonych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), jest prawo odkrywców planetoid do zaproponowania nazwy.

 

Taka możliwość pojawia się, gdy orbita planetoidy jest już dobrze poznana. Wtedy ciało otrzymuje kolejny numer na liście planetoid i może otrzymać nazwę słowną.

 

Przedstawione przez odkrywców propozycje są weryfikowane przez specjalną komisję Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

 

Gdy IAU zaakceptuje propozycję, staje się ona oficjalną nazwą obiektu. Nazwy te są potem publikowane w biuletynie, wraz z krótkim wyjaśnieniem do czego odnosi się nazwa. Wśród nazw planetoid jest obecnie około sto związanych z Polską.

Cezary Pazura uwieczniony w kosmosie. Jedna z planetoid z jego nazwiskiem

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jest aktorem filmowym i teatralnym i artystą kabaretowym.

 

Próbował sił jako reżyser, prezenter telewizyjny, a także jako youtuber. Należy do najpopularniejszych polskich aktorów lat 90.

 

ZOBACZ: NASA zdradza sekret nietypowego zjawiska. "Proces spaghettizacji"

 

Pazura ma w dorobku role w około 80 filmach fabularnych i około 30 serialach, dubbing dla około 40 filmów i seriali oraz kilku gier komputerowych. Zdobywał nagrody filmowe, m.in. Złotą Kaczkę (2004), Złote Lwy (1991,1995).

 

W tym samym biuletynie, w którym opublikowano nazwę (669588) Pazura, znajdziemy dwie inne planetoidy związane z Polską.

 

Są to: planetoida (319636) Dziewulski oraz planetoida (191775) Poczobut. Nawiązują do polskich astronomów Władysława Dziewulskiego (1878–1962) i Marcina Poczobutta-Odlanickiego (1728-1810). W przypadku tych obiektów odkrywcami byli Litwini. 

Michał Blus / pbi / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie