Proces Romana Polańskiego. Francuski sąd wydał wyrok

Świat
Proces Romana Polańskiego. Francuski sąd wydał wyrok
Alastair Grant/AP
Roman Polański

We wtorek francuski sąd uniewinnił reżysera Romana Polańskiego. Chodzi o sprawę zniesławienie brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis. Polak stwierdził wcześniej, że oskarżenia kobiety wobec niego są "ohydnym kłamstwem".

Chrlotte Lewis w 2010 roku oskarżyła Romana Polańskiego, że ten w 1983 roku zgwałcił ją w swoim paryskim mieszkaniu. 56-letnia dziś aktorka miała wówczas 16 lat i w stolicy Francji brała udział w castingu. Lewis zagrała w filmie Polańskiego z 1986 roku "Piraci".

Wyrok w sprawie Romana Polańskiego. "Jestem zawiedziona"

Wyrok francuskiego sądu z wtorku dotyczy procesu o zniesławienie, jaki kobieta wytoczyła reżyserowi po tym jak ten w wywiadzie dla magazynu "Paris Match" w 2019 roku nazwał jej zarzuty "ohydnym kłamstwem".

 

Prawniczka Polańskiego Delphine Meillet określiła wyrok jako "ważny dzień dla wolności słowa i praw do obrony". - Dzisiaj sąd stwierdził: tak, można podważyć oskarżenia - mówiła dziennikarzom.

 

Lewis zapowiedziała, że odwoła się od decyzji sądu. - Jest mi smutno i jestem zawiedziona. To smutny dzień dla kobiet i mężczyzn. Ale to jeszcze nie koniec. Złożymy apelację  mówiła zapłakana.

 

ZOBACZ: Reżyser Mohammad Rasoulof uciekł z Iranu. "Weźmie udział w festiwalu w Cannes"

Oskarżenia wobec Romana Polańskiego 

Reżyser takich filmów jak "Chinatown", "Dziecko Rosemary", "Pianista" i "Rzeź" w 1978 roku wyjechał z USA po tym jak przyznał się do gwałtu na 13-letniej Samancie Geimer. Polański opuścił Kalifornię jeszcze zanim zapadł wyrok w jego sprawie. Dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości pozostaje więc zbiegiem.

 

Od tego czasu kilka kobiet zarzuciło Polańskiemu, że ten dopuścił się wobec nich napaści. Polak konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

 

W 2020 roku reżyser zdobył nagrodę Cezara za film "Oficer i szpieg". Na znak protestu kilka kobiet z widowni opuściło wówczas salę.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie