Reżyser Mohammad Rasoulof uciekł z Iranu. "Weźmie udział w festiwalu w Cannes"

Świat
Reżyser Mohammad Rasoulof uciekł z Iranu.  "Weźmie udział w festiwalu w Cannes"
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Irański reżyser Mohammad Rasoulof uciekł z kraju

Znany irański reżyser Mohammad Rasoulof uciekł z kraju. Wcześniej został skazany. Media podają, że chodziło o przekaz, jaki zamieszczał w swoich filmach oraz publiczne wypowiedzi. Prawnik reżysera przekazał równolegle, że "weźmie on udział w festiwalu w Cannes", na którym pokazany zostanie jego najnowszy film.

Irański reżyser Mohammad Rasoulof został skazany na karę więzienia i chłosty za swoje filmy i wypowiedzi publiczne. W poniedziałek jego przedstawiciele przekazali, że w związku z wyrokiem Rasoulof uciekł z kraju do niewskazanego przez nich miejsca w Europie.  


Jego prawnik uściślił, że wyrok zapadł dlatego, że reżyser pracował przy filmach, które uznano za "przykłady zmowy mającej na celu popełnienie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju" oraz za publiczne wystąpienia, w których sprzeciwiał się reżimowi.  

Iran. Znany reżyser uciekł z kraju. Chciał uniknąć kary więzienia

Platforma Yahoo, zacytowała również oświadczenie samego reżysera. "Przybyłem do Europy kilka dni temu po długiej i skomplikowanej podróży" - potwierdził. 

 

Na festiwalu w Cannes, który rozpocznie się 14 maja, zostanie zaprezentowany jego najnowszy film "Nasienie świętej figi". "Potwierdzam, że Mohammad Rasoulof opuścił Iran i weźmie udział w festiwalu w Cannes" - powiedział agencji AFP jego prawnik Babk Paknia.

 

ZOBACZ: Rosyjski żołnierz zatrzymany przez Straż Graniczną. Dezerter wdarł się od strony Białorusi


"Około miesiąc temu moi prawnicy poinformowali mnie, że sąd apelacyjny potwierdził mój wyrok ośmiu lat więzienia i zostanie wykonany w najbliższym czasie. Wiedząc, że już niedługo ujawniona zostanie wieść o moim nowym filmie, wiedziałem, że bez wątpienia do tych ośmiu lat doliczony zostanie nowy wyrok. Nie miałem wiele czasu na podjęcie decyzji. Musiałem wybierać pomiędzy więzieniem a opuszczeniem Iranu. Z ciężkim sercem wybrałem wygnanie" - przekazał. 


Mężczyzna dodał, że republika islamska skonfiskowała jego paszport w 2017 roku, dlatego musiał on opuścić kraj potajemnie.  

 

Rasoulof uznał, że wyrok wobec jego jest "niesprawiedliwy", ponieważ "zmusza go" do opuszczenia państwa. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie