Nie żyje Alice Munro. Noblistka miała 92 lata

Kultura
Nie żyje Alice Munro. Noblistka miała 92 lata
AP/East News
Alice Munro odeszła w wieku 92 lat

Nie żyje kanadyjska pisarka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2013 roku. Miała 92 lata - przekazał Reuters, powołując się na portal The Globe and Mail.

W poniedziałek wieczorem w swoim domu opieki w Ontario zmarła 92-letnia noblistka Alice Munro - taką informację przekazał kanadyjski portal The Globe and Mail, powołujący się na członków jej rodziny. 

 

Jak przekazano, pisarka cierpiała na demencję od co najmniej 10 lat. Rodzina podała, że obecnie trwają przygotowania do pogrzebu, nie wskazano jednak konkretnej daty.  

Nie żyje kanadyjska noblistka. Alice Munro miała 92 lata

Kanadyjska autorka pisała głównie opowiadania. Mówiła w nich o codziennym życiu i robiła to przez kilkadziesiąt lat. Urodziła się w 1931 roku w rodzinie hodowców zwierząt w miejscowości Wingham w Ontario. Munro zaczęła pisać w latach 50. ubiegłego wieku, gdy jej dzieci były jeszcze bardzo małe. 

 

ZOBACZ: Laureat pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus skazany za złamanie prawa


Opowiadania zaczęła publikować w małych magazynach, aż uzbierało się ich wystarczająco dużo, aby zrobić z nich całą książkę. Debiutancka publikacja spotkała się z dużym uznaniem, również ważnych mediów, takich jak "New York Times". Rozpoznawalność pisarki rosła wraz z kolejnymi wydawanymi dziełami.

 

Niejednokrotnie chwalona była za "złożoność" swoich historii. Na język polski przetłumaczono m.in. "Taniec szczęśliwych cieni”, "Kocha, lubi, szanuje..." czy "Zbyt wiele szczęścia". 

 

Za swoje osiągnięcia została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla w 2013 roku. Stała się jednocześnie pierwszą kanadyjską autorką, która tego dokonała. 

Życie Alice Munro. Przekazywała "osobiste historie"

Niestety Alice Munro przez lata podupadała na zdrowiu. Jak przypomina "The Guardian", w 2001 roku przeszła ona operację na otwartym sercu. To doświadczenie rozpoczęło u niej nowy rozdział w karierze. W 2008 roku wydała serię opowiadań pokazujących sytuację chorej na nowotwór kobiety. Rok później sama przyznała, że zmaga się z rakiem.  

 

ZOBACZ: Sztokholm. Literacka Nagroda Nobla 2023 przyznana


Jej ostatni zbiór opowiadań zawierał cztery historie autobiograficzne. Munro w wywiadach podkreślała, że "przez całe życie pisała osobiste historie". "Mam nadzieję, że dobrze się je czyta" - powiedziała w jednej z rozmów z brytyjskim dziennikiem.  

Karolina Gawot / Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie