Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono nowych ministrów

Polska
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono nowych ministrów
PAP/Leszek Szymański
Zaprzysiężenie nowych ministrów.

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono nowych ministrów. Spotkanie opóźniło się ze względu na rozmowę w cztery oczy prezydenta z premierem.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominację nowym członkom Rady Ministrów, w związku z ogłoszonymi w piątek przez premiera Donalda Tuska decyzjami. Pierwotnie spotkanie miało się rozpocząć o 10.30, ale zostało przesunięte z powodu spotkania w cztery oczy prezydenta z premierem. 

 

Uroczystość ostatecznie rozpoczęła się po 11:30. Po złożeniu przysiąg przez nowych ministrów przemówienie wygłosił Andrzej Duda.

 

- Dzisiaj dokonujemy zmiany na bardzo ważnych stanowiskach w RP. Ta uroczystość została poprzedzona moją rozmową z panem premierem. Cieszę się, że pan premier wraca do zdrowia - powiedział Andrzej Duda podczas przemówienia już po zaprzysiężeniu nowych ministrów.

Andrzej Duda pochwalił Donalda Tuska

Prezydent podkreślił jak ważne są stanowiska, na które zaprzysiężono nowych ministrów - szczególnie ważne jest dla niego MSWiA. Wspomniał także o ciężkiej pracy straży granicznej i poprosił Tomasza Siemoniaka o opiekę nad służbami mundurowymi.

 

- Cieszę się, że na granicy był pan premier i mógł na własne oczy zobaczyć jak pracuje straż graniczna. Jest ta służba bardzo ciężka - dodał.  

 

ZOBACZ: Rosjanie chcieli go zniszczyć, ale chybili. To zniszczony jest Ural

 

Prezydent zwrócił się do Krzysztofa Paszyka nowego ministra rozwoju i technologii. Powiedział, że liczy na realizację projektu CPK.

 

- Ta inwestycja ma charakter dziejowy. Potrzebujemy w Polsce takiego wielkiego lotniska, które będzie w stanie obsłużyć ogromny ruch w tym militarny - powiedział prezydent.

 

Prezydent wspomniał także o potrzebie zacieśniania stosunków z USA. Podkreślił, że sojusze są ważne, szczególnie w dzisiejszych, niespokojnych czasach.

 

-  Mam nadzieję, że to zacieśnianie relacji pomiędzy USA a UE będzie powodem tego, że do III wojny światowej, o której niektórzy szepczą, nigdy nie dojdzie - stwierdził Duda.

 

ZOBACZ: Zmiany w rosyjskim MON. Władimir Putin zdecydował ws. Siergieja Szojgu

 

Po prezydencie głos zabrał Donald Tusk. Zwrócił się do ministrów, którzy odeszli ze swoich stanowisk. Powiedział, że bardzo dobrze wykonali swoje zadania w bardzo trudnym okresie.

Donald Tusk zadowolony z działania swojego rządu

- Wzięli na swoje barki odpowiedzialność za najcięższy czas. Te pięć miesięcy to był czas sprzątania, przygotowania gruntu pod nową normalną rzeczywistość - powiedział Donald Tusk.

 

Premier wyjątkowo pochwalił działania Bartłomieja Sienkiewicza. Powiedział, że jego decyzje doprowadziły do "uwolnienia" mediów i uczynienia ich publicznymi. 

 

- Dziś wydaje się to czymś oczywistym, ale kiedy obejmowaliśmy swoje urzędy, to wydawało się to rewolucyjnym i bardzo ambitnym zamiarem, by media publiczne stały się znowu mediami wolnymi - mówił premier.

 

Donald Tusk wspomniał o swojej wizycie na granicy z Białorusią. Podkreślił, że dla niego i jego rządu w tym momencie priorytetem jest bezpieczeństwo Polski. Zamierza działać dalej tak, aby pozbyć się wszystkich zagrożeń.

 

- Będziemy bezwzględni wobec zła. Każdego dnia będziemy działali z każdym, kto ma dobrą wolę, na rzecz bezpieczeństwa i oczyszczenia z tego ewidentnego zła, jakie rozpleniło się w Polsce w niektórych miejscach - poiwedział Donald Tusk.

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Z Rady Ministrów odeszli szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Marcin Kierwiński, Ministerstwa Aktywów Państwowych - Borys Budka, Ministerstwa Rozwoju i Technologii - Krzysztof Hetman oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Politycy ci, startują w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

Nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji wytypowanym przez premiera został Tomasz Siemoniak. Zastępca Marcina Kierwińskiego zajmował wcześniej stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2011-2015 był ministrem obrony narodowej a od pięciu miesięcy jest koordynatorem do spraw służb specjalnych. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk mówił o prezesie PiS i agencie KGB. Jarosław Kaczyński: Bzdurny zarzut


Na ministra aktywów państwowych premier powołał Jakuba Jaworowskiego. Następca Borysa Budki w latach 2014-2015 był podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarzem Rady Gospodarczej przy premierze. Pełnił także funkcję pełnomocnika premiera do spraw koordynacji oceny skutków regulacji. 


Nowy minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk to poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. Po ukończeniu studiów Paszyk został działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdzie pracował jako asystent posłów, a następnie został wiceprezesem struktur wojewódzkich.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Kaczyński o "wielopiętrowym oszustwie" Donalda Tuska

 

Funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego objęła natomiast Hanna Wróblewska, która od lat jest związana z kulturą. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie poszerzała swoją wiedzę na międzynarodowych kursach.

 

W latach 2010-2021 była dyrektorką Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Po tym, jak została zwolniona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości pracowała jako wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych w Muzeum Getta Warszawskiego. Ma także doświadczenie międzynarodowe. W latach 2011-2021 pełniła rolę komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji.

Michał Blus / Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie