Skarżą się na warunki pracy w Watykanie. Sprawa może mieć finał w sądzie

Świat
Skarżą się na warunki pracy w Watykanie. Sprawa może mieć finał w sądzie
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Sprawa przeciwko administracji papieża Franciszka może mieć finał w sądzie.

Pracownicy Muzeów Watykańskich postanowili zawalczyć o swoje prawa. Po wielu latach skarg dotyczących niskich płac i niewłaściwych warunków, podjęli działania zmierzające do poprawy tej sytuacji. Sprawa przeciwko administracji papieża Franciszka może mieć finał w sądzie.

49 pracowników Muzeów Watykańskich zdecydowało się zawalczyć o swoje prawa pracownicze. Muzea działają na terenie Państwa Watykańskiego i należącą do najchętniej odwiedzanych w Europie placówek turystycznych - obok paryskiego Luwru i londyńskiego Muzeum Brytyjskiego. 

Pracownicy Watykanu wysłali petycję

Pracownicy skarżą się na nadprogramowe godziny, płatne według niższych stawek oraz niewystarczające przepisy BPH - informuje dziennik "Il Corriere della Sera". 

 

- Na obecnym etapie pracownicy muzeów wysłali petycję do organu zarządzającego Państwem Watykańskim, gdzie opisali swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji i zasygnalizowali potrzebę zmian - powiedziała prawniczka Laura Sgro, która ich reprezentuje. Dodała, że akt desperacji, ponieważ od lat ich prośby i żądania były ignorowane.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek apeluje ws. wojny w Ukrainie. Zadeklarował gotowość Stolicy Apostolskiej

 

Petycja ta, zgodnie z prawem watykańskim, stanowi pierwszy formalny krok w obowiązkowym procesie pojednawczym. Jeśli postępowanie zakończy się niepowodzeniem, sprawa może zostać skierowana do sądu watykańskiego.

 

- Mamy nadzieję, że ta sytuacja wpłynie na przyszłe reformy watykańskich przepisów prawa pracy - dodała Sgro.

 

Rzecznik Muzeów Watykańskich nie komentuje sprawy.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie