Trwa inwazja kleszczy. Naukowcy wskazują, gdzie jest ich najwięcej

Polska
Trwa inwazja kleszczy. Naukowcy wskazują, gdzie jest ich najwięcej
Freepik
Kleszcze

Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, a właśnie teraz mamy do czynienia z ich prawdziwą plagą. Pajęczaki te są przyczyną wielu groźnych chorób. W Polsce najczęściej diagnozuje się boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu, choć nie są to jedyne choroby przenoszone przez te stworzenia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec, a także na wrzesień i październik. Oznacza to, że majówka rozpoczęła jeden z dwóch okresów w roku, kiedy prawdopodobieństwo spotkania pajęczaków przenoszących groźne dla człowieka wirusy i bakterie jest wyjątkowo wysokie.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze można spotkać praktycznie w całej Polsce, ale są regiony, w których występują one znacznie liczniej niż w innych. Do takich zaliczyć można:

  • Podkarpacie
  • Warmię i Mazury
  • Lubelszczyznę
  • Mazowsze

ZOBACZ: Robaki kurzowe w domu. Niemal niewidoczne, ale groźne

 

Kleszcze w szczególności upodobały sobie leśne ścieżki przebiegające przez zarośla, którymi często przemieszczają się dzikie zwierzęta. Badacze ustalili, że w tych miejscach znajduje się ich siedmiokrotnie więcej niż w innych częściach lasów.

Co zrobić w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

W pierwszej kolejności trzeba spróbować usunąć kleszcza samemu, używając specjalnego lassa na kleszcze, kleszczołapek lub pęsety. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć bez obracania, unikając jednocześnie naciskania na odwłok, gdzie znajdują się patogeny niebezpieczne dla człowieka. 

 

Ponadto nie należy smarować miejsca ugryzienia żadną maścią ani kremem, ponieważ może to spowodować u kleszcza ulewanie się, co zwiększa szansę na złapanie infekcji. 

 

ZOBACZ: "Gniazda" kleszczy w domach. W tych miejscach najczęściej składają jaja

 

Po usunięciu kleszcza, miejsce ugryzienia należy zdezynfekować i obserwować przez kilka tygodni. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego, który nie ustąpi po kilku dniach, szybkiego powiększania się rumienia w miejscu ugryzienia, a także objawów przypominających grypę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Najlepszą obroną przed kleszczami jest odpowiedni ubiór. Podczas pobytu w lesie lub na łące warto mieć na sobie długie spodnie i buty za kostkę. Można także stosować repelenty, czyli specjalne substancje zapachowe, które będą odstraszać pajęczaki.

 

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety, ale w tej chwili nie istnieje skuteczna, dopuszczona do obrotu, szczepionka na boreliozę.

 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie