Nowa baza wojskowa na Białorusi. Mają tam przechowywać kluczową broń

Świat
Nowa baza wojskowa na Białorusi. Mają tam przechowywać kluczową broń
"NYT" / X
Obrazy z satelity przedstawiające nową bazę wojskową na Białorusi

Na Białorusi powstaje nowa baza wojskowa, w której ma zostać rozmieszczona broń jądrowa - wynika z ustaleń "New York Times". Obiekt zlokalizowany jest w pobliżu granicy z Ukrainą i ma wyglądać bliźniaczo do składów dla tej broni, które budują Rosjanie.

Nowa baza wojskowa na Białorusi ma być zlokalizowana w odległości ok. 200 km na północ od granicy z Ukrainą, na terenie magazynu wojskowego w pobliżu miasta Osipowicze w obwodzie mohylewskim. 

Białoruś buduje nową bazę. "Ma na celu wytrącenie uwagi"

Według "New York Times" zdjęcia satelitarne obiektu pokazują, że "niektóre z nowo wybudowanych obiektów mają cechy charakterystyczne dla obiektów składowania broni jądrowej w bazach na terenie Rosji". 

 

Jako przykład takich elementów eksperci wskazują fakt, że nowy obszar o wysokim bezpieczeństwie jest otoczony trzema płotami, oprócz istniejącego obwodu bezpieczeństwa obejmującego całą bazę. "Kolejnym znakiem jest zadaszony dok załadunkowy połączony z podziemnym bunkrem z czasów sowieckich" - podkreślono w artykule. 

 

ZOBACZ: "To już nie jest czas na prośby". Premier podjął krok ws. zbiega na Białoruś

 

- Rozwój sytuacji nuklearnej na Białorusi wydaje się mieć na celu wytrącenie z równowagi najbardziej wysuniętych na wschód państw członkowskich NATO, ale nie zapewni Rosji nowej znaczącej przewagi militarnej w regionie - skomentował Hans Kristensen z Federacji Naukowców Amerykańskich.

Białoruś idzie w ślady Rosji. Testują broń jądrową

Przypomnijmy, że Białoruś rozpoczęła sprawdzanie gotowości swojej armii do rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej. Testy prowadzone są równolegle do ćwiczeń prowadzonych przez Rosję

 

ZOBACZ: Białoruś rozmieściła wojsko na granicy. Łukaszenka: Stoimy łeb w łeb

 

W zeszłym miesiącu białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka poinformował, że na terytorium kraju rozmieszczono "kilkadziesiąt" sztuk rosyjskiej broni jądrowej. Doszło do tego na mocy porozumienia, które zostało zawarte rok temu z Władimirem Putinem. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie