Protest rolników w Warszawie. "200 tys. uczestników" sparaliżuje stolicę

Polska
Protest rolników w Warszawie. "200 tys. uczestników" sparaliżuje stolicę
Polsat News
Rolnicy na ulicach Warszawy

Rozpoczął się wielki protest rolników, który sparaliżuje centrum stolicy. Organizatorzy podają, że weźmie w nim udział nawet 200 tysięcy uczestników. Protestujący zbierają się już na Placu Zamkowym, skąd udadzą się pod Sejm. Protest potrwa do późnych godzin wieczornych.

Protest rolników rozpoczął się w południe na stołecznej starówce. Trasa ma prowadzić przez: ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Świat, ul. Świętokrzyską, ul. Marszałkowską, Rondo R. Dmowskiego, Al. Jerozolimskie, Rondo Ch. de Gaulle'a, ul. Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i ul. Wiejską, gdzie o godz. 22 planowane jest zakończenie demonstracji.

Wielki protest rolników w Warszawie. "200 tys. uczestników"

Choć sam protest zaczął się dopiero o godz. 12, wcześniej rolnicy musieli dostać się na Plac Zamkowy. Pojawiły się więc utrudnienia, a ruch w Warszawie był wzmożony od samego rana.

 

ZOBACZ: Rolnicy wtargnęli do Sejmu i go okupują. Mają jedno żądanie

 

"Nad przebiegiem wydarzenia będzie czuwała policja. Funkcjonariusze zdecydują również o zamknięciu ulic na trasie marszu" - informuje Warszawski Transport Publiczny. Z kolei stołeczna policja zachęca do skorzystania z alternatywnych tras przemieszczania się oraz pozostawienia swoich samochodów i korzystania z transportu publicznego.

 

Manifestację pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem" organizują NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy uczestników.

 

 

Petycja do Szymona Hołowni

- Rząd zamiast prowadzić dialog – już nawet nie pozoruje, że ten dialog prowadzi, ale kompletnie ten dialog został zerwany - komentował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak dodał, podczas demonstracji mają być zbierane podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu.

 

ZOBACZ: To nie koniec protestów. Rolnicy ocenili pomoc od rządu

 

W trakcie przemarszu, rolnicy planują przejść również obok siedziby przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Świętokrzyskiej. Jak zapowiadano, zamierzają przekazać unijnym przedstawicielom oraz marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni specjalną petycję w sprawie odejścia od Zielonego Ładu i unijnej polityki ekologicznej.

 

Protestujący rolnicy domagają się przede wszystkim likwidacji Zielonego Ładu i zablokowania importu produktów rolnych z Ukrainy.

Nina Nowakowska / nn/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie