Co dalej z Zielonym Ładem? Sondaż dla "Wydarzeń"

Polska
Co dalej z Zielonym Ładem? Sondaż dla "Wydarzeń"
Polsat News
Większość Polaków przeciwko Zielonemu Ładowi

Ponad połowa Polaków popiera pomysł odrzucenia Europejskiego Zielonego Ładu - wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Zdecydowanie najwięcej przeciwników przepisów wypracowanych w Brukseli znaleźć można wśród mieszkańców wsi, osób z wykształceniem podstawowym, a także wyborców Konfederacji.

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu, program środowiskowy określany jako Europejski Zielony Ład ma zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników.

 

53,9 procent ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie "Czy Pana/i zdaniem Europejski Zielony Ład powinien zostać odrzucony w całości?". Spośród wszystkich odpowiedzi na "tak", 26,4 procent badanych stwierdziło, że "zdecydowanie" popiera tego typu rozwiązanie, a 27,5 proc. "raczej" się z tym zgadza.

 

Przepisy proponowane przez Komisję Europejską mają także swoich zwolenników. Przeciwko odrzuceniu programu środowiskowego jest łącznie 36,5 procent ankietowanych. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 15,4 procent badanych, a "raczej nie" 21,1 procent.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie. "Przeciwko Zielonemu Ładowi"

 

W badaniu uwagę zwraca także procent osób, które nie mają jasnego stanowiska w tej sprawie. Taką odpowiedź wybrało 9,6 procent biorących udział w sondażu.

Polacy przeciw Zielonemu Ładowi? Prawica chce odrzucenia przepisów

W sondażu sprawdzono także jak do tematu Zielonego Ładu podchodzą zadeklarowani wyborcy ugrupowań politycznych znajdujących się w Sejmie. Okazuje się, że najwięcej przeciwników nowego programu środowiskowego zgromadziło się wokół Konfederacji. Aż 89 procent wyborców tej partii chce odrzucenia unijnych propozycji. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 49 procent badanych, 40 procent wskazało "raczej tak".

 

Wysoki wynik notowany jest także wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. 72 procent osób głosujących na partię Jarosława Kaczyńskiego jest za odrzuceniem projektu (42 proc. "zdecydowanie tak", 29 proc. "raczej tak").

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Entuzjazm Polaków wobec Brukseli spada

 

Na przeciwległym biegunie są wyborcy Nowej Lewicy. Tylko 12 procent ankietowanych z tej grupy chciałoby odrzucenia Zielonego Ładu. Za jego dalszym procedowaniem jest 77 procent badanych, z czego aż 48 procent jest tego "zdecydowanie" pewna.

Przyszłość Zielonego Ładu. Jakie poparcie w zależności od wykształcenia i zamieszkania?

Różnice w podejściu do Europejskiego Zielonego Ładu widać także w kontekście wykształcenia osób, które brały udział w badaniu. Najwięcej zwolenników odrzucenia przepisów znajduje się w grupie z wykształceniem podstawowym i zawodowym - 61 procent. Nieco mniej przeciwników znajdziemy wśród osób z wykształceniem średnim i policealnym - 57 procent. Wśród ankietowanych, którzy skończyli studia wyższe przeciwnych Zielonemu Ładowi jest 42 procent badanych.

 

Przeciwników programu środowiskowego proponowanego przez Komisję Europejską znajdziemy przede wszystkim wśród mieszkańców wsi, mowa aż o 65 procent. Podobnie jest w przypadku badanych mieszkających w małych miejscowościach, przeciwnych nowym przepisom jest 58 procent ankietowanych. Wśród mieszkańców średnich miast za odrzuceniem Zielonego Ładu jest 44 procent ankietowanych, a dużych ośrodków - 48 procent.

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie