Stopy procentowe w maju. Jest decyzja NBP
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - przekazał Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. Takiego ruchu spodziewali się ekonomiści, którzy wyjaśnili, skąd taka decyzja.
"RPP utrzyma stopy bez zmian w kolejnych miesiącach. Przesłanką do takiej decyzji są oczekiwania na odbicie inflacji w II połowie roku. Związane są one z wycofaniem działań osłonowych" - poinformowali na swoim profilu w serwisie X analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Są nowe dane GUS
Jak podkreślili "sytuacja ulega poprawie - inflacja będzie kształtować się niewiele wyżej" od scenariusza przedłużenia działań osłonowych przedstawionego w marcowej projekcji NBP. "I tak się ponudzimy jeszcze do 2025 roku" - skomentowali z kolei ekonomiści z mBanku.
Ile wynoszą stopy procentowe w maju?
Według najnowszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej podjętej na majowym posiedzeniu, stopy procentowe w Polsce wynoszą obecnie:
- stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskonta weksli: 5,85 proc. w skali rocznej.
Maj to już kolejny miesiąc tego roku, w którym RPP nie zdecydowała się na wyczekiwaną przez kredytobiorców obniżkę kosztu pieniądza - ani też na podwyżkę. Do ostatniej zmiany doszło do październiku 2023.
ZOBACZ: Inflacja w marcu 2024. GUS podał nowe dane
Rada uzasadnia, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona. "Według pierwszych szacunków, w strefie euro roczna dynamika PKB w I kw. br. była niska. Natomiast w Stanach Zjednoczonych w I kw. br. roczna dynamika PKB była nadal relatywnie wysoka. Utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach" - podano w komunikacie.
Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspekty inflacji i aktywności gospodarczej.
Czytaj więcej