Matura 2024. Abiturienci napisali test z angielskiego. Dostępne są arkusze i rozwiązania

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews/pap
Matura 2024. Abiturienci napisali test z angielskiego. Dostępne są arkusze i rozwiązania
PAP/Marcin Bielecki
Uczniowie piszą maturę z języka obcego

Tegoroczni maturzyści przystąpili do ostatniego obowiązkowego egzaminu na poziomie podstawowym. Jest nim test z języka obcego. Zdecydowana większość uczniów od lat wybiera język angielski, w tym roku było to 97,5 proc. absolwentów. CKE opublikowała arkusze, a nad rozwiązaniami zadań pracowali eksperci Interii.

W czwartek o godz. 9. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Chęć zdawania języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało blisko 256,8 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 97,5 proc. maturzystów. Wraz z nimi egzamin będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników. Łącznie jest to 270,5 tys. maturzystów.

Ostatnia obowiązkowa matura 2024. Rozwiązania z j. angielskiego

O godz. 11:00 zakończył się pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka angielskiego. Po godz. 14 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z zdaniami, do których zasiedli eksperci Interii. 

 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że egzamin przebiegł spokojnie.

 

Poniżej zamieszczamy proponowane przez ekspertów Interii rozwiązania kilku zadań, które mogły sprawić trudność zdającym maturę w formule 2023.

 

Matura z języka angielskiego. RozwiązaniaInteria
Matura z języka angielskiego. Rozwiązania

 

Matura z języka angielskiego. RozwiązaniaInteria
Matura z języka angielskiego. Rozwiązania

 

Interia

 

Pełne arkusze i rozwiązania w formule 2023 można zobaczyć TUTAJ, a w 2015 TUTAJ

 

W czwartek o godz. 14. rozpoczęły się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Chęć zdawania egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 4388 maturzystów, z języka rosyjskiego - 1864, z języka hiszpańskiego - 491, z języka francuskiego - 264, a z języka włoskiego - 92 maturzystów.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

 

ZOBACZ: Tak wygląda matura w więzieniu. "Widać było, że trzymał ich stres"

 

Przyszli absolwenci muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego - dowolnego - pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu matur rozszerzonych. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

 

Absolwenci techników i branżowych szkół II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Kiedy kolejne matury?

Egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin z angielskiego na poziomie dwujęzycznym, będą przeprowadzone 13 maja rano.

 

Egzaminy z niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym będą 10 maja po południu, z rosyjskiego - 14 maja po południu, z francuskiego - 15 maja po południu, z hiszpańskiego - 21 maja po południu, a z włoskiego - 23 maja po południu.

 

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

 

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II. Abiturienci z wcześniejszych roczników w większości zdają maturę w starej formule.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie