Jarosław Kaczyński o awanturze w PiS. "Bunt jak bunt. Załatwimy to"

Polska
Jarosław Kaczyński o awanturze w PiS. "Bunt jak bunt. Załatwimy to"
Polsat News
Jarosław Kaczyński

- Bunt jak bunt. To kwestia pewnej różnicy zdań - powiedział w Sejmie Jarosław Kaczyński. Tak prezes PiS reaguje na nowe doniesienia z małopolskiego sejmiku, gdzie mimo większości prawica nie jest w stanie wyłonić nowego marszałka. W samej partii coraz częściej dochodzi do zmiany frontu, co ostatnio skutkowało utratą Podlasia - bastionu PiS we wschodniej Polsce.

W poniedziałek poseł Łukasz Kmita z PiS nie został wybrany przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Polityk był  jedynym kandydatem partii Jarosława Kaczyńskiego, ale zagłosowało na niego jedynie 13 spośród 21 radnych tej partii. Do sprawy odniósł się w Sejmie prezes PiS, którego reporterzy zapytali o "bunt" wewnątrz ugrupowania.

Jarosław Kaczyński o "buncie" w PiS

- Tam są nowi ludzie, tacy którzy - powiedzmy sobie - (są) z wyższej półki intelektualnej i niektórym się nie podobają. To jest przykre, ale to się zdarza. Trzeba z tym walczyć i ja będę z tym walczył - stwierdził Jarosław Kaczyński.

 

W 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego PiS ma większość, czyli wspomniane 21 mandatów. Koalicja Obywatelska posiada natomiast 12 mandatów, a Trzecia Droga - 6. Za kandydaturą Łukasza Kmity opowiedziało się jedynie 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden głos był nieważny.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński wskazał cel PiS na wybory. "Żaden uczciwy Polak nie może się zgodzić"

 

Rozłam w klubie PiS okazał się sporym zaskoczeniem. Oponenci Łukasza Kmity podkreślali, że nie jest radnym sejmiku, ale parlamentarzysta. Inni byli rozczarowani jego wynikiem w wyborach na prezydenta Krakowa, w których zajął trzecie miejsce. Kandydat PiS z wynikiem 19,79 proc. przegrał wówczas w pierwszej turze z Aleksandrem Miszalskim i Łukaszem Gibałą.

 

WIDEO: Jarosław Kaczyński o awanturze w PiS. "Bunt jak bunt. Załatwimy to"

 

Po przegranym głosowaniu polityk podziękował wszystkim, którzy opowiedzieli się za jego kandydaturą. - Dla mnie nic się nie zmienia - dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu - komentował.

PiS traci Podlasie. J. Kaczyński zabrał głos

Jarosław Kaczyński nawiązał również do utraty przez PiS władzy w sejmiku województwa podlaskiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości mają tam 15 z 30 głosów, ale część z nich nie poparła swojej kandydatki i finalnie przewodniczącym sejmiku został Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. Nowym marszałkiem województwa podlaskiego jest z kolei Łukasz Prokoryn z Koalicji Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński straci immunitet? Szef MSWiA zabrał głos

 

- Takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce. Takie życie. Przejmujemy się tym w sposób umiarkowany - stwierdził z kolei prezes PiS w kontekście utraty władzy w sejmiku województwa podlaskiego, gdzie dwoje radnych PiS przeszło na stronę Koalicji 15 Października.

Nina Nowakowska / nn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie