Jarosław Kaczyński wskazał cel PiS na wybory. "Żaden uczciwy Polak nie może się zgodzić"

Polska
Jarosław Kaczyński wskazał cel PiS na wybory. "Żaden uczciwy Polak nie może się zgodzić"
Polsat News
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

- Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład. On w dzisiejszej wersji prowadzi do likwidacji polskiego rolnictwa - przestrzegł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na sobotniej konwencji ogłosił, że jego partia na stanowisku unijnego komisarza z Polski widziałaby Jacka Saryusza-Wolskiego. Jak ponadto wskazał, "żaden uczciwy Polak" nie może się zgodzić na zmianę traktatów UE.

- Zacznę od słów, które są znane, ale warto je powtórzyć: jesteśmy Polakami i mamy obowiązki polskie. Nasza biało-czerwona drużyna przystępuje do tych wyborów, do tego wielkiego przedsięwzięcia z pełnym przekonaniem, że musimy bronić polskich interesów i polskiej racji stanu - oświadczył prezes PiS podczas konwencji dotyczącej wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o kwestie Zielonego Ładu, paktu migracyjnego, zmian traktów UE, euro, ochrony polskiej wsi oraz bezpieczeństwa. - Oraz w końcu tego, co jest najważniejsze dla Polski, jak pisał Kadłubek, wolności. Bo nie ma Polski bez wolności. Być Polakiem znaczy być człowiekiem wolnym - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Marek Belka na liście Lewicy

 

- Musimy jasno powiedzieć: odrzucimy Zielony Ład. Idziemy do tego Parlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład. On w dzisiejszej wersji godzi w polskie rolnictwo i praktycznie prowadzi do jego likwidacji. Poprzez otwarcie naszych granic na import z Ukrainy. Warunki są tak różne, tak bardzo przeważa to wszystko, co jest produkowane w Ukrainie, a dokładnie ich koszty, to oznacza jeśli nie 100-procentową likwidację rolnictwa, to zagrożenie polskiej racji stanu i bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślił. 

Jarosław Kaczyński o pakcie migracyjnym. "Szalone przedsięwzięcie"

Zdaniem Kaczyńskiego "Zielony Ład to coś znacznie dalej idącego". - To bardzo droga energia, coraz droższa, spotkamy się z tym bardzo niedługo. To oznacza z kolei nie tylko wyższe ceny energii, ale też przełoży się na wyższe ceny w zasadzie we wszystkich dziedzinach. Wyższe będą ceny transportu, w tym lotniczego, a to z kolei uderza w naszą wolność - ocenił.

 

- Chcemy jeździć tym, na co nas stać i co nam się podoba. Chcemy podróżować po Europie, w tym bardzo często tanimi liniami. Chcemy, jeść co nam się podoba, czyli krótko mówiąc, chcemy żyć według znanego nam modelu (...). Chcemy być bogatsi, a w jaki sposób możemy uzyskać to, że będziemy bogatsi? Będziemy się szybciej rozwijać, a unia godzi to z wielką siłą. Przeciwko rolnikom, ale także przeciwko innym grupom społecznym, poza wąską elitą i dlatego na to się nie zgadzamy - stwierdził. 

 

Zapowiedział też, że PiS zatrzyma "wszystkie te szaleńcze przedsięwzięcia imigracyjne". - Czy dlatego, że jesteśmy ludźmi złymi? Przypomnijcie sobie 2022, 2023 rok. Ukraińców, którzy dosłownie w milionach przybywali do Polski - czy trzeba było dla nich organizować obozy? Nie, Polacy ich przyjęli (...). Polacy są dobrymi ludźmi, ale mają prawo chcieć żyć w bezpiecznym kraju, w którym obowiązują reguły wynikające z ich kultury. Dlatego mówimy tutaj zdecydowane nie - stwierdził szef PiS.

"Żaden uczciwy Polak nie może się na to zgodzić"

Odniósł się również do proponowanej zmiany unijnych traktatów. - Skutek będzie taki, że utracimy suwerenność, że będziemy w gruncie rzeczy nie suwerennym państwem polskim, a terenem zamieszkiwania Polaków rządzonym z zewnątrz. To jest sytuacja całkowicie nie do przyjęcia. To by oznaczało, że to, co było naszym skarbem, będzie tylko kolejnym incydentem historycznym tak jak lata 1918-1939. Żaden uczciwy Polak nie może się na to zgodzić - uznał.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Pełna lista kandydatów Koalicji Obywatelskiej

 

Kaczyński stwierdził ponadto, że Unia Europejska chce narzucić Polsce euro po to, żeby "wolniej się rozwijała". -Chcą doprowadzić do tego, żeby nasze złoto, 360 ton naszego złota wylądowało we Frankfurcie. Na to nie może być naszej zgody - powiedział Kaczyński. 

Jacek Saryusz-Wolski kandydatem PiS na komisarza. "Superkompetentny" 

Następnie lider PiS nawiązał do programu Nuclear Sharing i innych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. - Proponuje nam się jakąś armię europejską, jakąś "kopułę". Nie, nasze bezpieczeństwo to po pierwsze nasze siły zbrojne i trzeba je rozbudowywać, i NATO jako największy w dziejach sojusz, a fundamentem tego sojuszu jest sojusz z USA. Oznacza to, że jesteśmy stroną traktatu waszyngtońskiego, ale również duże zakupy broni w USA. A proponuje się nam inne wyjścia - podkreślił.

 

Powiedział też, że kandydatem PiS na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski. Ogłosił to, chociaż komisarzy w Komisji Europejskiej wskazują rządy, a nie formacje, które odniosły najwyższy wynik w eurowyborach. - Jest superkompetentnym człowiekiem, ma silny, bardzo silny charakter i mocny temperament - zachwalał Kaczyński.

 

- Mamy też osobę, która tu w Polsce będzie kimś, kto reprezentuje całą naszą ekipę, która daje gwarancję, że to wszystko będzie realizowane: to jest pani premier Beata Szydło - dodał. 

Listy PiS do Parlamentu Europejskiego. Jacek Kurski: Będą ogłoszone 2 maja

Na konwencji Jarosław Kaczyński nie ogłosił list Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, ale w czwartek potwierdził, że "listy są generalnie zatwierdzone", zaznaczając, że może dojść jeszcze do drobnych korekt. Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów do PE. 

 

Według medialnych ustaleń na listach PiS mieli znaleźć się m.in. były szef Orlenu Daniel Obajtek (jedynka na Podkarpaciu) oraz byli szefowie CBA Mariusz Kamiński (jedynka na Lubelszczyźnie) oraz Maciej Wąsik (dwójka na Mazowszu lub jedynka na Podlasiu).

 

Jacek Kurski, wskazywany jako kandydat PiS do europarlamentu, powiedział w sobotę Polsat News, że kształt list jego formacji poznamy 2 maja.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie