Polityczne przetasowania na Podlasiu. PiS traci władzę w regionie

Polska
Polityczne przetasowania na Podlasiu. PiS traci władzę w regionie
Tomasz Frankowski/media społecznościowe
Nowy marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym

Nowym przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego został reprezentant Trzeciej Drogi-PSL Cezary Cieślukowski. Samorządowiec pokonał kandydatkę PiS Wandą Mieczkowską. Z kolei nowym marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z KO. Wicemarszałkami będą natomiast kandydaci PiS: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Emocji po przegranej PiS nie krył Jacek Sasin. "Zdrada" - napisał.

Kandydat Trzeciej Drogi-PSL Cezary Cieślukowski w rywalizacji o fotel przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego wygrał z reprezentującą PiS Wandą Mieczkowską stosunkiem 17 do 13 głosów.

Podlasie. Wybory samorządowe 2024. Polityczne przetasowania

W wyborach samorządowych do sejmiku województwa podlaskiego PiS zdobyło 15 miejsc, KO - osiem, Trzecia Droga - sześć, a Konfederacja - jedno. To właśnie radny tego ugrupowania - Stanisława Derehajło dysponował kluczowym głosem.

 

ZOBACZ: Donald Tusk zabrał głos ws. Szmydta. Sędzia uciekł na Białoruś

 

- Panie, oni sami w szoku są. Jedni odwołali mnie z zarządu, a drudzy z pracy chcieli odwołać. A teraz raptownie muszą siąść i gadać z tym Derehajło. No panie, to najgorszemu wrogowi nie można tego życzyć - mówił samorządowiec w rozmowie z Interią.

Podlasie. Dotychczasowy marszałek województwa odchodzi

Nowym marszałkiem województwa podlaskiego został z kolei kandydat KO Łukasz Prokorym, który zdobył 16 głosów w 30-osobowym sejmiku. Jego rywalem był zgłoszony przez PiS dotychczasowy marszałek Artur Kosicki, którego poparło 13 radnych, jeden głos był nieważny.

 

Łukasz Prokorym jest radcą prawnym, w poprzedniej kadencji samorządu był przewodniczącym Rady Miasta Białystok. W tegorocznych wyborach był liderem listy do sejmiku w okręgu białostockim.

 

ZOBACZ: Posiedzenie komisji ds. Pegasusa. Polityk PiS mówi o "przestępstwie"


Prokorym zgłosił na stanowiska wicemarszałków startujących z list PiS: Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. Oboje w poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. 


W zarządzie województwa podlaskiego zasiada pięć osób. Jak zapowiadał Prokorym, na pozostałe dwa miejsca zgłoszeni będą kandydaci Trzeciej Drogi oraz KO: Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.

Jacek Sasin ostro o przegranej na Podlasiu. "Zdrada"

Emocji po przegranych przez PiS głosowaniach na Podlasiu nie krył Jacek Sasin. Radnych, którzy głosowali przeciwko partii Jarosława Kaczyńskiego nazwał "zdrajcami"

 

"To oni zdradzili za stołki swoich wyborców. Wbrew ich woli oddali podlaskie w ręce koalicji 13 grudnia. Zdrada ma krótkie nogi. Przekonają się o tym szybciej niż im się wydaje" - napisał Sasin na X. Do wpisu dołączył fotografię radnych.

Podlasie. PiS z najlepszym wynikiem w wyborach samorządowych

W wyborach samorządowych do sejmiku województwa podlaskiego wygrał PiS, który zdobył 43,47 proc. głosów., KO uzyskała 22,75 proc. poparcia, Trzecia Droga - 16,45 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 9,95 proc.

 

Kolejne miejsca przypadły KKW Lewica (3,43 proc.), KWW Obywatele dla obywateli (1,92 proc.), KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" (1,38 proc.), KW Normalny kraj (0,28 proc.) i KW PL!SP (0,21 proc.) oraz KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd (0,16 proc.).

 

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,65 proc.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie