Gwałtowne burze nad Polską. Grad, zalane ulice i lej kondensacyjny

Polska
Gwałtowne burze nad Polską. Grad, zalane ulice i lej kondensacyjny
AGENCJA SE/East News
Gwałtowna zmiana pogody

Po gorącej majówce niedzielne popołudnie minęło pod znakiem deszczu i gradu. Gwałtowne burze przeszły m.in. przez Dolny Śląsk i Wielkopolskę. W związku ze wzmożonymi opadami w niektórych miejscach stan ostrzegawczy wód został przekroczony. W miejscowości Słupca ulice zamieniły się w jeziora. Synoptycy prognozują, że burze będą występować także w nocy.

Niedziela, choć ciepła, przyniosła zmianę pogody. Rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części regionów Polski. 

 

"Burz nad Polską przybywa. Niektóre z nich dają opady nawet 5-10/10 minut i grad. Szczególnie silna burza rozwinęła się w rejonie Legnicy. Możliwe są tam nawalne opady deszczu, grad i porywy wiatru do około 90 km/h" - informowali po południu synoptycy z IMGW. 

 

Według danych Centrum Modelowania Meteorologicznego "najwięcej wyładowań zanotowano między 15:30 a 15:40 - 5869"

Gwałtowna zmiana pogody. Opady gradu

Opady gradu odnotowano m.in. na Dolnym Śląsku, Pomorzu oraz Warmii. Sieć Obserwatorów Burz w mediach społecznościowych informowała, że w okolicach Wrocławia widoczny był lej kondensacyjny. 

 

"Niepokojąco wygląda sytuacja szczególnie w rejonie Kotliny Kłodzkiej, gdzie od strony czeskiej nasuwają się wydajne opadowo burze, a na tym obszarze intensywne opady już dziś wystąpiły. Nie można więc wykluczyć podtopień" - czytamy na profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku. 

 

ZOBACZ: Zakopane. Incydent na drodze do Morskiego Oka. Jest reakcja ministerstwa

 

Łukasz Kuliński na profilu Wielkopolski Łowca Burz opublikował nagrania z miejscowości Słupca w Wielkopolsce, gdzie doszło do licznych podtopień. Ulice miasta zamieniły się w jeziora. 

Gwałtowna zmiana pogody. Burze również w nocy 

"W nocy przelotne opady deszczu, a w centralnej i wschodniej Polsce burze. Możliwy grad, opady do 20 mm i porywy wiatru do 80-100 km/h. Na północy i w rejonach górskich mgły. Temperatura minimalna od 9 stopni Celsjusza na zachodzie do 14 stopni Celsjusza na południowym wschodzie" - podaje IMGW w mediach społecznościowych. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie