Grecja. Świętowanie Wielkanocy zakończone w szpitalu. Kilka incydentów

Świat
Grecja. Świętowanie Wielkanocy zakończone w szpitalu. Kilka incydentów
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/AdilSeilov
Wypadki podczas świętowania Wielkanocy w Grecji

Prawosławni Grecy świętują Wielkanoc. W nocy z soboty na niedzielę kilka osób zostało rannych podczas odpalania petard i fajerwerków. Choć rozświetlanie nieba wpisało się w grecką tradycje, to każdego roku podczas obchodów dochodzi do groźnych incydentów. W niedzielę do szpitala trafił m.in. 15-latek, który stracił palce.

Grecki zwyczaj doprowadził do kolejnych dramatycznych sytuacji podczas świętowania prawosławnej Wielkanocy. Gazeta Kathimerini podała, że w Chanii na Krecie poważne obrażenia odniósł 15-letni chłopiec. W trakcie rozpalania sztucznych ogni na jednym z dziedzińców w jego dłoni wybuchła petarda. 


W wyniki incydentu został przewieziony do szpitala w Chanii, gdzie przeszedł operację. Z doniesień gazety wynika, że amputowano mu trzy palce u prawej ręki. 

 

ZOBACZ: Grecja. Powietrze "zmieniło" kolor. Władze ostrzegają


Matce nastolatka postawiono zarzuty w związku z "zaniedbaniem opieki nad nieletnim". Służby badają dokładne okoliczności tego zdarzenia.  

Grecy świętują Wielkanoc. Kilka incydentów 

Dodatkowo w Atenach w ciągu ostatniej doby odnotowano pięć incydentów w trakcie odpalania petard. W tym wypadku wszystkie osoby były pełnoletnie. Trzy z nich przewieziono do szpitala, a najcięższy wypadek również zakończył się amputacją palców.  


Tradycyjne świętowanie nie odbywa się tylko w samej Grecji, ale także na greckiej części Cypru. Tam policja zatrzymała 18-latka, który przewoził 1807 petard. 

 

ZOBACZ: Grecja. Wszedł do firmy i zaczął strzelać. Są ofiary śmiertelne


Zatrzymań dokonano w związku z rozprzestrzenianiem się zamieszek. Cypryjska policja poinformowała, że w wyniku rzucania m.in. petard doszło do podpalenia policyjnego radiowozu.  

Grecja. Tak świętują Wielkanoc. Spektakularne pokazy

Po ogłoszeniu przez duchownych w Grecji Zmartwychwstania Chrystusa rozpalane są światła i wzniecany jest ogromny hałas. Oprócz zapalania świec, bicia w garnki i dzwony, zwyczajowo odpala się także fajerwerki. 


Ma być to jedna z form świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. Część uważa, że wybuchy i światło odstraszają zło. Jednak przy tych obchodach w każdym roku dochodzi do poważnych wypadków, także z udziałem dzieci. Zdarzają się również ofiary śmiertelne. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie