Wielkie plany prezydenta. "To rozmowa o fundamentalnej kwestii"

Polska
Wielkie plany prezydenta. "To rozmowa o fundamentalnej kwestii"
Jakub Szymczuk/KPRP
Wojciech Kolarski w programie "Gość Wydarzeń"

- To rozmowa o fundamentalnej kwestii przyjęcia Ukrainy do Unii i odbudowie Ukrainy - tak w "Gościu Wydarzeń" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, skomentował proponowany przez Andrzeja Dudę szczyt UE-Ukraina. Kolarski dodał, że w obliczu wyzwań, którym trzeba zaradzić, ważna jest dobra reprezentacja w nowym Parlamencie Europejskim, która będzie walczyć o interesy Polski.

Grzegorz Kępka zapytał Wojciecha Kolarskiego o ponowne zaproszenie Donalda Tuska na spotkanie z Andrzejem Dudą. Miało do niego dojść 1 maja. Politycy mieli omówić przyszłą prezydenturę Polski w Radzie UE. Donald Tusk przekazał jednak, że w powodu choroby nie będzie mógł przybyć do Pałacu Prezydenckiego. 

Wojciech Kolarski w "Gościu Wydarzeń": Prezydent wierzy w chorobę premiera

- [Prezydent] wierzy w chorobę premiera, dlatego informacja o niedyspozycji Donalda Tuska spotkała się ze zrozumieniem. Wszyscy jednak wiedzieliśmy, że premier spotykał się z ministrami i z mediami. Sprawiał wrażenie, że jest zdrowy - podkreślił Wojciech Kolarski

 

ZOBACZ: Dębno. Katastrofa budowlana. Nie żyje kobieta, ranne dzieci

 

Grzegorz Kępka zapytał także o inicjatywy prezydenta na czas polskiej prezydencji w Radzie UE (od pierwszego stycznia 2025 r. - red.). Chodzi o organizację przez Polskę dwóch szczytów europejskich: Stany Zjednoczone-UE oraz Unii Europejskiej i Ukrainy. 


- Celem prezydenta jest realizacja polityki, która jest w interesie nas wszystkich. Więcej Unii Europejskiej w Ameryce i więcej Ameryki w Europie. Taki jest cel - powiedział Wojciech Kolarski. 

 

Andrzej Duda zaplanował, by szczyt między Ukrainą a UE odbył się w trzecią rocznicę wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji. Głównym tematem miałyby być rozmowy o przyjęciu Ukrainy do Wspólnoty.

 

ZOBACZ: Donald Tusk zamieścił wymowny wpis. "Szkoda święta"

 

- To rozmowa z Ukrainą w fundamentalnej kwestii - przyjęcia do Unii, w sprawie odbudowy po zniszczeniach wojennych, roli UE w tym wielkim przedsięwzięciu - powiedział Wojciech Kolarski.

W. Kolarski o polskim komisarzu w UE. "Prezydent ma kluczową rolę"

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta powiedział, że bardzo istotna jest współpraca premiera i prezydenta ze względu na organizację tych szczytów. Dodał, że właśnie to miało być omawiane na spotkaniu, do którego ostatecznie nie doszło.  

 

Grzegorz Kępka zapytał także o kwestię wyboru polskiego komisarza w UE. PiS zaproponował Jacka Saryusza-Wolskiego

 

- Prezydent ma kluczową rolę, ponieważ musi wydać opinię o kandydacie. Rozmów z rządem jeszcze nie było - powiedział Kolarski.  

 

Wideo: Wojciech Kolarski w programie "Gość Wydarzeń"

 

"Unia Europejska to nie koniec historii"

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta powiedział, że kwestia obsadzenia tego stanowiska jest bardzo ważna. Dodał jednak, że Unia Europejska chociaż daje ogromne możliwości do zmian nie jest "końcem historii".  


- 20 lat w Unii Europejskiej to dwie dekady sukcesów. Polska pokazała, że umie wykorzystać możliwości. Natomiast Unia Europejska to nie "koniec historii". To początek nowej historii i każdego dnia trzeba walczyć o Polskę i polskie interesy. Kolarski dodał, że w obliczu wyzwań, którym trzeba zaradzić, ważna jest dobra reprezentacja w nowym Parlamencie Europejskim, która będzie walczyć o interesy Polski. 

 

ZOBACZ: Ukraina i USA pracują nad ważną umową. Wołodymyr Zełenski zdradził szczegóły

 

Prezydencki minister powiedział także, że w całej UE trwa debata nad jej przyszłością i kształtem. Jego zdaniem zaczyna dochodzić do centralizacji władzy, która może zaszkodzić mniejszym i średnim państwom m.in. Polsce.  


- Jeśli upadnie zasada jednomyślności to w takiej sytuacji największe państwa unijne, np. Francja czy Niemcy we współpracy z kilkoma mniejszymi będą w stanie dyktować wszystkim swoje stanowiska. Europa Narodów to Europa równych szans - podkreślił. 

Atak na synagogę. "To czyn haniebny"

Na koniec rozmowy Grzegorz Kępka zapytał o atak na synagogę Nożyków w Warszawie. Wojciech Kolarski zapewnił, że Polska jest krajem bezpiecznym, a obcokrajowcy nie muszą się niczego obawiać. Podkreślił, że atak był czynem haniebnym.

 
- To co się wydarzyło to czyn haniebny. Prezydent natychmiast zareagował, natychmiast to potępił - dodał.

 

ZOBACZ: Nie będzie podatku od aut spalinowych. W zamian za to dopłaty do elektryków

 
Prezydencki minister zwrócił uwagę, że jego zdaniem motywem jest próba zdyskredytowania Polski i ukazania jej w złym świetle. Podkreślił, że atak na synagogę to bardzo prosty sposób na stworzenie błędnego obrazu Polski w zagranicznych mediach.  

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można zobaczyć tutaj.

Aldona Brauła / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie