Jaka pogoda w maju? "Zimni ogrodnicy" nie będą chcieli odpuścić

Polska
Jaka pogoda w maju? "Zimni ogrodnicy" nie będą chcieli odpuścić
Wikimedia Commons CC BY 4.0/Walter C. Brunner
Jaka pogoda w maju? "Zimni ogrodnicy" nie będą chcieli odpuścić. Zdjęcie ilustracyjne

Czy letnia pogoda utrzyma się w najbliższych tygodniach? Niestety wiele wskazuje na to, że "zimni ogrodnicy" nie odpuszczą. Wkrótce temperatura spadnie poniżej pięciu stopni.

Synoptycy IMGW wskazują, że na pogodę w najbliższych dniach nie będzie można narzekać. Czwartek ma być słoneczny i ciepły. "Noc z czwartku na piątek na ogół pogodna i bez opadów" - wskazuje w rozmowie z PAP Michał Folwarski.

 

Inaczej ma być w przyszłym tygodniu. "Spodziewamy się ochłodzenia, a wraz z nim wrócą ujemne temperatury. Przygruntowe przymrozki pojawią się głównie w północnych województwach. Na szczęście nie będą duże" - zaznacza portal twojapogoda.pl.

Pogoda na maj. Kiedy zrobi się chłodniej?

Najzimniej ma się zrobić w połowie maja, czyli w okresie tzw. zimnych ogrodników. To dni imienin Pankracego, Serwacego i Bonifacego.

 

ZOBACZ: Pogoda a majówka 2024. Rzecznik IMGW przekazał dobre wieści

 

W tym czasie pojawia się zjawisko charakterystyczne dla Europy Środkowej, nazywane też czasami "zimną Zośką". Najczęściej w połowie maja, po okresie wyżu barycznego, w naszym regionie dochodzi do cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać niż z zimnym powietrzem z obszarów polarnych.

 

Jak wskazuje twojapogoda.pl, wtedy na przeważającym obszarze kraju temperatura o poranku i nocami spadanie poniżej pięciu stopniu, a lokalnie w okolice zera.

jk/mak / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie