Wybory do PE. Jacek Kurski i Daniel Obajtek na listach PiS

Polska
Wybory do PE. Jacek Kurski i Daniel Obajtek na listach PiS
Polsat News
Jacek Kurski

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie mazowieckim. Znalazł się na nich były szef telewizji polskiej Jacek Kurski. Nie jest jednak liderem listy - "jedynką" w tym regionie został Adam Bielan. We wtorek stało się również jasne, że na listach PiS w woj. podkarpackim pojawi się Daniel Obajtek.

Prawo i Sprawiedliwości ogłosiło swoje listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu 5 - obejmującym województwo mazowieckie, ale bez Warszawy. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci w mazowieckim 

Na czele listy znalazł się obecny europoseł Adam Bielan, który w PE zasila partię Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jacek Kurski znajduje się tuż za nim. Trzecią pozycję zdobyła natomiast Maria Koc. 

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Znane nazwiska na listach PiS

 

Całość mazowieckiej listy PiS do PE prezentuje się następująco: 

 

1. Adam Bielan 

2. Jacek Kurski 

3. Maria Koc 

4. Anna Kwiecień

5. Jacek Ozdoba

6. Anna Cicholska

7. Radosław Fogiel 

8. Gabriel Janowski 

9. Joanna Bala

10. Daniel Milewski

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS ogłosiło listy

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło również swoich kandydatów w innych okręgach. Listę w okręgu pomorskim otwiera była szefowa MSZ Anna Fotyga. Drugie miejsce ma były wiceminister kultury Jarosław Sellin, a trzecie - poseł Kazimierz Smoliński. Były rzecznik rządu Piotr Müller ma czwarte miejsce na liście, kolejne: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała, Hanna Foltyn-Kubicka, Dariusz Drelich, Sylwia Wiśniewska i Tomasz Rakowski.

 

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński otworzy listę w okręgu obejmującym woj. lubelskie (nr 8). Za nim znalazł się wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a na trzecim miejscu poseł Dariusz Stefaniuk. Na dalszych miejscach są kolejno posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Anna Baluch, Tomasz Zieliński, przyszła radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Kamila Grzywaczewska, starosta puławski Danuta Smaga i prof. Zbigniew Krysiak. Z ostatniego miejsca wystartuje poseł Jan Kanthak (Suwerenna Polska). 

 

Znani są również kandydaci PiS w okręgu obejmującym woj. podkarpackie. Na liście pojawili się: Daniel Obajtek, Bogdan Rzońca, Władysław Ortyl, Marcin Warchoł, Teresa Pamuła, Rafał Weber, Iwona Kurowska, Jolanta Sawicka, Ewa Leniart oraz Marek Kuchciński. 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński wskazał cel PiS na wybory. "Żaden uczciwy Polak nie może się zgodzić"

 

Z kolei były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik został "jedynką" na liście obejmującej województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. Razem z nim z PiS kandydować będą: Karol Karski, Adam Andruszkiewicz, Iwona Arent, Olga Semeniuk-Patkowska, Jacek Bogucki, Bogusława Orzechowska, Bernadetta Krynicka, Robert Gontarz oraz Sebastian Łukaszewicz. 

 

Na stronie PKW została również już opublikowana lista PiS w okręgu nr 13, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie. Jej liderem jest poseł do PE Joachim Brudziński, na drugim miejscu - eurodeputowana Elżbieta Rafalska. Na tej liście znaleźli się również: Małgorzata Golińska, Jerzy Materna, Artur Szałabawka, Władysław Dajczak, Michał Jach, Małgorzata Gośniowska-Kola, Agnieszka Kurzawa i były wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie