Wybory do Parlamentu Europejskiego. Trzech ministrów na listach. Koalicja Obywatelska odkryła karty

Polska
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Trzech ministrów na listach. Koalicja Obywatelska odkryła karty
Polsat News/PAP/Piotr Polak/Wikimedia Commons
Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w wyborach do PE

Zapadły decyzje ws. list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Te wybory są jednymi z najważniejszych w historii powojennej Polski - powiedział premier Donald Tusk. "Jedynkami" na listach KO będą m.in.: Krzysztof Brejza, Marcin Kierwiński, Ewa Kopacz i Bartłomiej Sienkiewicz.

Podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, Donald Tusk przypomniał, że dzięki wielkiemu zrywowi Polek i Polaków, który miał miejsce w wyborach 15 października ubiegłego roku, dokonały się w naszym kraju "wielkie rzeczy".

 

Przekonywał również, jak ważne są nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do PE. Donald Tusk: Mamy do rozegrania wielką batalię

- Te wybory, nie każdy w to może uwierzy, nie do każdego jeszcze to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej, mimo że są to wybory do Europarlamentu, więc wydawałoby się, że do miejsca i do spraw, które są dość odległe od codziennego życia - podkreślił Tusk.

 

- Nigdy te sprawy, które będą się rozstrzygały, także w PE, w całej Europie, we wszystkich europejskich stolicach, nigdy nie były tak ważne i nigdy nie miały tak radykalnego wpływu na nasze codzienne życie, jak właśnie teraz, w czasie wojny, zagrożeń, o jakich Europa nie myślała jeszcze kilka lat temu - dodał.

 

Premier podkreślił, że Polska dziś staje się znowu jednym z najważniejszych państw w Europie i jej znaczenie w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej nabrało wymiaru niespotykanego w historii Polski po 1945 roku.

 

ZOBACZ: Donald Tusk po wyborach. "Nie ma alarmu"

 

- Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, jak wielki jest ten ciężar odpowiedzialności, który spoczywa na was: naszych kandydatkach i kandydatach do europarlamentu (...). My dzisiaj mamy do rozegrania wielką batalię, od której będzie zależało to czy wojna nas dopadnie czy nie - powiedział szef rządu.

 

Premier podkreślił, że jeśli Zachód, kraje Europy, będą słabe, skłócone i niezdolne do zorganizowania obrony na poziomie kraju i całego kontynentu, to "będzie wojna".

 

Dodał, że Rosjanie "dobrze kalkulują i jak będziemy słabi nie zatrzymają się na Ukrainie". Tusk podkreślił, że bez zjednoczenia Europy w pomocy Ukrainie, ten kraj nie wygra wojny z Rosją.

 

- Jedyną szansą Ukrainy na skuteczną obronę przed rosyjską agresją jest zjednoczony Zachód, zjednoczona Europa, który jest w stanie pomóc Ukrainie w tej wojnie. Nie ma dla tego alternatywy - oświadczył Tusk.

Donald Tusk: PE to nie miejsce dla politycznych idiotów

Donald Tusk poinformował, że jednym z kandydatów KO będzie obecny szef MSWiA Marcin Kierwiński. Na listach znalazło się również dwóch innych ministrów. Jeden z nich złożył dymisję kilka minut po ogłoszeniu i zatwierdzeniu kandydatur. 

 

Podczas swojego wystąpienia lider KO zwrócił uwagę, że "część polityków z byłego obozu rządzącego, wybiera się do europarlamentu". - Panowie Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński szukają złudnego bezpieczeństwa. My wysyłamy za nimi Kierwińskiego - powiedział szef rządu. Nawiązał w ten sposób do wcześniejszej zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że byli szefowie CBA - Kamiński i Wąsik - wystartują do PE.

 

Tusk zadeklarował, że będzie przekonywał całą Europę, by nie traktować wydatków na obronę jako dodatek do polityk europejskich. Jego zdaniem "to musi być istota finansowania potrzeb Unii Europejskiej na najbliższych pięć lat". - Unia Europejska musi stać się bastionem - podkreślił.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński zdecydował o przyszłości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w PE

 

Lider Platformy ocenił, że PiS i Konfederacja, w sposób mniej lub bardziej ukryty, "tak naprawdę chcą wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej".

 

Przekonywał, że w wyborach do PE ważny jest każdy głos. - Pojedyncze głosy decydują czasami o przyszłości geopolitycznej całych narodów. Te głosy do europarlamentu też będą o tym decydować. Jeśli Polska, jeśli głosy z Polski, z ust polskich parlamentarzystek i parlamentarzystów, będą codziennie podważały jedność UE, to na końcu może to oznaczać wojnę. To oznaczać będzie słabszą Europę. To nie jest tak, że wszyscy nas tam kochają, to nie jest tak, że wszyscy w Europie chcą iść z pomocą Ukrainie, więc będą szukali dowolnego pretekstu - mówił Tusk.

 

- A ponieważ głos Polski jest słuchany, to jeśli wyślemy tam lunatyków, jeśli wyślemy tam idiotów, jeśli wyślemy tam zdrajców, to będzie to jednym z najważniejszych i najgorszych błędów politycznych w historii współczesnej Polski - przekonywał lider Platformy. 

 

- Parlament Europejski nie jest miejscem dla idiotów politycznych - dodał.

Kandydaci KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Pełne listy kandydatów KO zaprezentował Jan Grabiec. "Jedynkami" na listach będą

 

Okręg nr 1 (woj. pomorskie) - Janusz Lewandowski


Okręg nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie) - Krzysztof Brejza


Okręg nr 3 (woj. podlaskie i woj. warmińsko-mazurskie) - Jacek Protas 


Okręg nr 4 (część woj. mazowieckiego) - Marcin Kierwiński

 

Okręg nr 5 (część woj. mazowieckiego) - Andrzej Halicki

 

Okręg nr 6 (woj. łódzkie) - Dariusz Joński

 

Okręg nr 7 (woj. wielkopolskie) - Ewa Kopacz

 

Okręg nr 8 (woj. lubelskie)- Marta Wcisło

 

Okręg nr 9 (woj. podkarpackie) - Elżbieta Łukacijewska

 

Okręg nr 10 (woj. małopolskie i woj. świętokrzyskie) - Bartłomiej Sienkiewicz

 

Okręg nr 11 (woj. śląskie) - Borys Budka

 

Okręg nr 12 (woj. dolnośląskie i woj. opolskie) - Bogdan Zdrojewski

 

Okręg nr 13 (woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie) - Bartosz Arłukowicz

 

 

 

Ponadto na listach Koalicji Obywatelskiej znaleźli się inni znani politycy m.in.: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek, Hanna Gil-Piątek.

 

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie