Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dymisja Bartłomieja Sienkiewicza. "Trzeba pomóc Europie"

Polska
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dymisja Bartłomieja Sienkiewicza. "Trzeba pomóc Europie"
Polsat News
Bartłomiej Sienkiewcz podał się do dymisji

Złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej Sienkiewicz w mediach społecznościowych. Polityk wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Wypłynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie - powiedział dla "Wydarzeń".

Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 10, który obejmuje województwo świętokrzyskie i małopolskie. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz jednak wystartuje

W związku z tym już teraz zdecydował się zrezygnować z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację" - oświadczył w mediach społecznościowych. 

 

Jeszcze w zeszłym tygodniu Sienkiewicz był pytany o ewentualny start do PE w "Gościu Wydarzeń". Wówczas w rozmowie z Marcinem Fijołkiem zaprzeczył. - Po tym, co ja mam codziennie, raczej się nie wybieram - stwierdził dodając, że "jak na razie ma co robić". Parlament Europejski nazwał "cmentarzyskiem słoni".

 

 

 

 

Po ogłoszeniu list wypowiedział dla "Wydarzeń" Polsat News w zupełnie innym tonie. - Wypłynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie - oznajmił. - To znaczy trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny - stwierdził. Zapewnił, że nie należy "bać się o ministerstwo kultury, ponieważ tam jest wszystko naprawdę uporządkowane". 

 

Na listach Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu znalazło się też dwóch innych ministrów: Borys Budka i Marcin Kierwiński. 

Wybory do Parlamentu Europejskiej. KO odsłania karty

"Jedynkami" na listach KO będą m.in.: Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz. Wszystkie osoby, które będą otwierać listy można zobaczy tutaj

 

ZOBACZ: Mariusz Kamiński kandydatem do PE? "Nie wykluczam"

 

Wcześniej premier Donald Tusk podkreślał, że niebawem konieczna będzie rekonstrukcja rządu. - Przełom wiosny i lata wydaje mi się takim stosownym momentem. I będzie ona zależała wyłącznie, tylko i wyłącznie od merytorycznej oceny ministrów albo ich decyzji politycznej - zapewniał. 

 

ZOBACZ: Wybory do PE: frekwencja w Unii Europejskiej najwyższa od 20 lat

 

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. - Jak wygrają, ich nie będzie i trzeba będzie uzupełnić rząd, ale mówimy o bardzo nielicznych przypadkach - zaznaczył szef rządu. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie