Psi funkcjonariusz z nowym wyposażeniem. Kosztowało niemało

Polska
Psi funkcjonariusz z nowym wyposażeniem. Kosztowało niemało
Polsat News
Psi policjant "Benji" dostał właśnie nowe wyposażenie bojowe. Zdjęcie ilustracyjne

Czworonożny policjant o imieniu Benji od dziś ma nowe wyposażenie bojowe. 2,5 roczny owczarek belgijski, który od ponad roku służy w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie, dostał nowy hełm ochronny wraz z balistycznymi goglami. Cały sprzęt kosztował kilka tysięcy złotych.

Czworonożni funkcjonariusze służący w policji dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i słuchu oraz wyjątkowej sprawności fizycznej, potrafią poradzić sobie tam, gdzie ograniczenia ludzkiego organizmu nie pozwalają mundurowym skutecznie działać.

 

Jednym z takich wyjątkowych policjantów jest pies bojowy o imieniu Benji. Od ponad roku, wraz ze swym przewodnikiem, pełni on służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie.

Psi funkcjonariusz z nowym wyposażeniem

Lubelska policja poinformował w środę, że psi policjant dostał właśnie nowe wyposażenie bojowe. Zwierze zostało wyposażone w taktyczny hełm ochronny z nausznikami tłumiącymi dźwięki o wysokich tonach wraz z balistycznymi goglami chroniącymi wzrok przed odłamkami oraz promieniowaniem UV.

 

ZOBACZ: Hades odszedł na wieczną służbę. "Oddany przyjaciel"

 

Benji ma również kamizelkę taktyczną z atestem wysokościowym do pracy z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Na łapach ma buty chroniące przed ekstremalnie niskimi oraz wysokimi temperaturami, przebiciem oraz zwiększające jego przyczepność podczas pracy na śliskich powierzchniach.

 

Całość umundurowania czworonożnego funkcjonariusza kosztowała blisko osiem tysięcy złotych.

Psi funkcjonariusze musza mieć specjalne cechy

- Psy bojowe mogą brać udział w niemal każdej operacji specjalnej. Są gotowe do skoków spadochronowych i desantują się ze śmigłowców. Ich wyszkolenie zakłada, że muszą wykonać zadanie w każdych warunkach atmosferycznych, terenowych o każdej porze dnia i nocy, a żaden z zewnętrznych czynników nie może zakłócić ich działania. Doskonale sprawdzają się do realizacji operacji zatrzymywania i obezwładniania niebezpiecznych przestępców oraz przeszukiwania trudno dostępnych pomieszczeń - przekazała mł. asp. Małgorzata Skowrońska z Lubelskiej Policji.

 

ZOBACZ: Biała Podlaska: Policyjny pies nie dał się oszukać. Zwęszył pijanego kierowcę

 

Nie każdy pies może jednak zostać psem bojowym. Czworonogi przyjmowane do służby są starannie selekcjonowane. - Zwierzęta te muszą cechować się odwagą, umiejętnościami koncentracji, motywacją oraz chęcią do szkoleń. Po specjalistycznym szkoleniu stają się integralną częścią zespołu - dodała policjantka.

 

Zdjęcia czworonożnego policjanta można zobaczyć na stronie lubelskiej policji.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie