Hades odszedł na wieczną służbę. "Oddany przyjaciel"

Polska
Hades odszedł na wieczną służbę. "Oddany przyjaciel"
KMP Gdańsk
Gdańska policja żegna psiego przyjaciela

Komenda Policji w Gdańsku przekazuje smutną wiadomość - po 11 latach służby na wieczną wartę odszedł Hades. Psi towarzysz patrolu "był oddanym i wiernym przyjacielem, nigdy nie grymasił, zawsze gotowy do pracy i do zabawy" - piszą funkcjonariusze. Na stronie Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku opublikowano wideo ku czci psiego policjanta.

Hades był psem patrolowo-tropiącym i pod opieką swojego przewodnika asp. Łukasza Wrzoskowicza osiągnął wiele sukcesów. "Przez wiele lat wspólnie tworzyli zgrany zespół, byli skuteczni w działaniu i groźni dla przestępców" - przypominają w pożegnalnym biogramie gdańscy policjanci.

 

ZOBACZ: Kraków: List gończy za przekleństwa. 22-latek zgłosił się na policję

 

Funkcjonariusze zwracają, że dzięki duetowi policjanta oraz owczarek belgijskiego wielu bandytów stawało przed sądem, uratowali także wielu ludzi. Wśród największych sukcesów wyliczono: ujawnienie narzędzia, którym posłużył się sprawca zabójstwa, odnalezienie rannego mężczyzny, któremu groziła śmierć oraz miejsce na podium w eliminacjach wojewódzkich XVIII Kynologicznych Mistrzostw Polski.

 

"Hades był dla swojego przewodnika partnerem w czasie służby i oddanym przyjacielem po jej zakończeniu. Szybko skradł też serca bliskich Łukasza, z którymi mieszkał. Był zawsze gotowy do pracy i do zabawy" - dodają w notce policjanci. Niestety w czwartek ze względu na nieuleczalną chorobę "serce Hadesa zabiło po raz ostatni". 

Specjalna więź policjanta ze zwierzęciem

Komenda Miejska Policji w Gdańsku zwraca uwagę na więź, jaka tworzy się między zwierzęciem a człowiek w trakcie wspólnych patroli. "To decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, w akcji poszukiwawczej czy w poszukiwaniu narkotyków lub materiałów wybuchowych" - wyliczono. 

 

ZOBACZ: Ukradł pomidory z pola. Policjantom powiedział, że chciał zrobić ketchup

 

Psy - ze względu na swój wytężony zmysł węchu - bardzo często pełnią kluczową rolę przy tropieniu przestępców podejrzanych o kradzieże z włamaniem lub posiadanie narkotyków. Czworonogi razem ze swoim opiekujemy szukają również osób zaginionych i przeszukują miejsca, w których mogą być ładunki wybuchowe.

pbi/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie