Gmina Sanok ostrzega mieszkańców. "Odnotowano obecność niedźwiedzia"

Polska
Gmina Sanok ostrzega mieszkańców. "Odnotowano obecność niedźwiedzia"
Flick
W miejscowości Bykowce pojawił się niedźwiedź

"W ostatnim czasie odnotowano obecność niedźwiedzia w miejscowości Bykowce, w okolicy ul. Polanki" - przekazała gmina Sanok w mediach społecznościowych. Zdecydowano się ostrzec mieszkańców. W internecie opublikowano zalecenia dotyczące tego, jak ustrzec się przed zwierzęciem bądź jak zachować się, gdy niedźwiedź stanie komuś na drodze.

W miejscowości Bykowce (woj. podkarpackie) pojawił się niedźwiedź. Informacje i krótki film, na którym widać zwierzę spacerujące między domami udostępniła na Facebooku gmina Sanok.

 

Na stronie urzędu są też zdjęcia przewróconych pojemników na śmieci, na jednym z nich niedźwiedź zostawił ślad łap.

Niedźwiedź w okolicy. Gmina Sanok z zaleceniami dla mieszkańców

Urzędnicy zalecają, żeby nie zostawiać jedzenia i odpadów spożywczych na zewnątrz, a wszystkie śmieci trzymać w zamkniętych pojemnikach lub w miejscach, które nie są łatwo dostępne dla dzikich zwierząt.

 

Jest też rada, żeby w razie spotkania z drapieżnikiem zachować spokój i powoli się wycofać. A jeśli ktoś zauważy, że niedźwiedź zachowuje się w sposób, który może zagrażać ludziom, należy zgłosić to do referatu ochrony środowiska w urzędzie gminy.

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed tatarem wołowym. Poważne skutki zakażenia bakterią

 

Jak można wyczytać na stronie gminy, dostała ona zgodę na płoszenie niedźwiedzi. Decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie i ważna jest do końca roku. Płoszeniem mogą się zająć jednostki OSP albo mieszkańcy, gdy niedźwiedź zbliży się do zabudowań na odległość mniejszą niż 100 metrów.

 

Szczegółowe informacje, w jaki sposób można bezpiecznie zniechęcić zwierzę do konfrontacji, dostępne na stronie gminy Sanok. 

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie