Andrzej Duda o zdolnościach obronnych Zachodu: Rosja będzie się bała

Polska
Andrzej Duda o zdolnościach obronnych Zachodu: Rosja będzie się bała
PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda o tym, jak chronić Polską przed Rosją

- Wierzę, że agresja nigdy nie nastąpi, bo Rosja będzie się bała zaatakować silny, sprężysty, pokazujący swoje zdolności obronne Zachód - powiedział Andrzej Duda w Edmonton w Kanadzie. - To jest droga do zapobiegania bezpośredniemu starciu - dodał. W ten sposób prezydent odniósł się do licznych inwestycji w obronność Polski.

Polskie władze zapewniają, że robi wszystko by kraj był jak najlepiej przygotowany na wypadek konfliktu zbrojnego z Rosją. Brytyjski premier Rishi Sunak poinformował we wtorek, że myśliwce Typhoon będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. Spora dyskusja toczy się również m.in. wokół rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce.

 

Podczas wystąpienia w Edmonton w Kanadzie prezydent Andrzej Duda, pytany przez dziennikarza o to, czy rozważania na temat umocnienia militarnego Polski nie wystawiają kraju na wojnę, odpowiedział: Wręcz przeciwnie.

Andrzej Duda o Rosji: Na nowo odżyły tendencje imperialne

- To jest droga do zapobiegania bezpośredniemu starciu. Najlepszym tego dowodem jest czas zimnej wojny, gdy zbroiła się Rosja Sowiecka, Zachód odpowiedział na to zdecydowanymi działaniami, czyli umocnieniem, i dzięki temu umocnieniu nie został przed Sowietów zaatakowany - mówił polski prezydent. 

 

- Dzisiaj, gdy w Rosji na nowo odżyły tendencje imperialne, gdy Rosja przesuwa granice swojego zasięgu nuklearnego - okręg królewiecki, Białoruś, granica z Finlandią, najskuteczniejszą odpowiedzią jest właśnie umocnienie militarne Zachodu, także nas jako części, na wszystkie możliwe sposoby, by móc odpowiedzieć adekwatnie w przypadku rosyjskiej agresji - dodała głowa państwa. 

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w ONZ: Skorzystajmy z tej okazji

 

Duda wyraził nadzieję, że to umocnienie spowoduje, że agresja nigdy nie nastąpi, bo "Rosja będzie się bała zaatakować silny, sprężysty, pokazujący swoje zdolności obronne Zachód".

 

Prezydent Duda dodał, że warto mieć na uwadze, jakim sprzętem dysponują państwa Zachodu, a jakimi Rosja. - Widać przepaść technologiczną - podkreślił. - Wierzę, że jeśli Sojusz, w tym Polska, umocni się militarnie - w sensie ilości sprzętu, żołnierzy, będziemy w stanie odeprzeć każdą agresję, która - mam nadzieję nigdy nie nastąpi - powiedział prezydent. 

 

Duda dodał, że kraje NATO powinny iść śladem Polski i podnosić wydatki na obronność.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie