Wybory samorządowe. Żona Borysa Budki wygrała

Polska Aleksandra Boryń / anw / polsatnews.pl
Wybory samorządowe. Żona Borysa Budki wygrała
X/Katarzyna Kuczyńska - Budka
Katarzyna Kuczyńska - Budka została pierwszą kobietą prezydentem w Gliwicach

Katarzyna Kuczyńska-Budka wygrała drugą turę wyborów samorządowych w Gliwicach. Żona ministra aktywów państwowych i wiceprzewodniczącego PO zdobyła 24 520 głosów, co dało jej nieco ponad 50 proc. poparcia. "Duma" - skomentował Borys Budka.

Mieszkańcy Gliwic po raz pierwszy wybrali na urząd prezydenta miasta kobietę. W drugiej turze wyborów samorządowych Katarzyna Kuczyńska-Budka z KKW Koalicja Obywatelska otrzymała 50,56 proc. poparcia. Pokonała swojego rywala przewagą 540 głosów. Mariusz Śpiewok - startujący z KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza - uzyskał 49,44 proc.

Wybory samorządowe w Gliwicach

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że w Gliwicach frekwencja w drugiej turze wyniosła 37,81 proc.

 

Minister aktywów państwowych, a prywatnie mąż nowej prezydent miasta skomentował jej wynik na platformie X. "Duma" - napisał Borys Budka. Przed drugą turą wyborów samorządowych poseł pisał, że niezależnie od wyniku - dla niego - żona już wygrała. 

 

"Pomimo zorganizowanego przemysłu hejtu, kłamstw i manipulacji ze strony grupy kurczowo trzymającej władzę, do końca byłaś sobą - pogodną, kompetentną i empatyczną osobą, dla której Gliwice były, są i zawsze będą najważniejsze" - czytamy.

Żona Borysa Budki będzie prezydentką Gliwic

Nowa prezydentka Gliwic należy do Platformy Obywatelskiej. W minionej kadencji zasiadała w gliwickiej radzie miasta. Ostatnie lata przepracowała w biurze poselskim Marka Gzika (KO) oraz Tomasza Olichwera (KO). W przeszłości pracowała na stanowiskach związanych z komunikacją i dialogiem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miejskim w Zabrzu, a także jako dziennikarka.

 

Śpiewok był kandydatem ugrupowania związanego z wieloletnim prezydentem miasta Zygmuntem Frankiewiczem, który w 2019 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu Senackiego, do którego należała także KO. Wówczas przedterminowe wybory prezydenckie wygrał popierany przez niego Adam Neumann, a Śpiewok został wiceprezydentem. Wcześniej przez kilkanaście lat był związany m.in. z gliwickim samorządem i spółkami.

 

W pierwszej turze Kuczyńska-Budka otrzymała 38,62 proc. głosów (23 689). Natomiast Śpiewoka poparło 27,82 proc. (17 061 głosujących). 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie