Uruchomiono DroneTower. Nowa aplikacja dla posiadaczy dronów od PAŻP

Technologie
Uruchomiono DroneTower. Nowa aplikacja dla posiadaczy dronów od PAŻP
Pixabay/Pexels/emkanicepic
Uruchomiono aplikację DroneTower

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o uruchomieniu nowej aplikacji dla posiadaczy dronów. DroneTower wystartowała 15 kwietnia i jest oficjalnym systemem teleinformatycznym do zgłaszania chęci wykonania lotu dronem. To nie są jednak wszystkie funkcje tego narzędzia!

Aplikacja DroneTower dla operatorów dronów

Aplikacja DroneTower od PAŻP dostępna jest do pobrania na Google Play i App Store. Pozwala ona na sprawdzenie warunków lotu w danej lokalizacji, zgłoszenie przez operatora zamiaru wykonania lotu, prowadzenia dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku lotów w strefie kontrolowanej, czy też informowanie o sytuacjach awaryjnych. 

 

ZOBACZ: Wojsko Polskie z nowymi dronami obserwacyjnymi FlyEye


Aplikacja przypomina także o kończącym się czasie Check-In’u. Użytkownicy smartfonów z zainstalowanym programem DroneTower mogą otrzymywać informacje o innych zgłoszonych lotach BSP (bezzałogowego statku powietrznego) w najbliższej okolicy. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała jednocześnie, że dotychczasowe rozwiązanie checkin.pansa.pl zostało wycofane i będzie używane tylko w sytuacjach awaryjnych. 

Co jeszcze pojawi się w DroneTower?

Aplikacja ma być elementem kompleksowego ekosystemu dronowego w Polsce. W pierwszej kolejności miałyby się pojawić informacje pogodowe, a następnie kolejne rozwiązania, które sugerowało PAŻP.

 

ZOBACZ: Polski przemysł kosmiczny się rozwija. Satelita EagleEye gotowy do lotu w kosmos


Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach udostępniony zostanie nowy moduł systemu PansaUTM – Geozones, służący do wnioskowania o strefy geograficzne dla podmiotów uprawnionych. 


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina również, że od 1 czerwca 2023 roku każdy lot BSP powinien być zgłoszony do agencji przy pomocy systemu teleinformatycznego. W praktyce oznacza to konieczność zgłoszenia przez DroneTower.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie