Polski przemysł kosmiczny się rozwija. Satelita EagleEye gotowy do lotu w kosmos

Technologie
Polski przemysł kosmiczny się rozwija. Satelita EagleEye gotowy do lotu w kosmos
NASA; Creotech Instruments
Satelita EagleEye ma trafić na orbitę w połowie bieżącego roku

Już wkrótce w kosmos poleci największy i najbardziej zaawansowany polski satelita. Na orbitę zostanie wyniesiony najprawdopodobniej w połowie roku, przez rakietę zarządzanej przez Elona Muska firmy SpaceX. Właśnie zakończone zostały wszystkie testy związane z tym wydarzeniem - mówi prezes firmy Creotech Grzegorz Brona.

Satelita obserwacyjny EagleEye, bo o nim mowa, powstał w ramach współpracy między Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a firmami Creotech Instruments i Scanway. Jest pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce satelitą o masie przekraczającej 50 kilogramów.

Przełom w polskim przemyśle kosmicznym

Wkrótce satelita zostanie poddany próbie generalnej.

 

- Misja EagleEye znajdzie się na orbicie mniej więcej w połowie tego roku. Właśnie zakończone zostały wszystkie testy związane z tym wydarzeniem - mówi prezes firmy Creotech Grzegorz Brona.

 

ZOBACZ: Kosmiczne śmieci spadły na dom. NASA podała nowe informacje

 

Prace nad projektem trwały wiele lat i pochłonęły znaczące środki finansowe. Rozpoczęto je w 2017 roku i od tego czasu kosztowały łącznie ok. 60 mln zł.

 

- Należy sobie zdawać sprawę, że to jest technologia, która powstała w Polsce. Ona nie bazuje na technologach zagranicznych. Tu mamy w większości systemy i podsystemy opracowane i przetestowane w Polsce, przez różne firmy polskiego sektora kosmicznego - tłumaczy Brona.

 

WIDEO: Polski przemysł kosmiczny się rozwija. Satelita EagleEye gotowy do lotu w kosmos

Misja EagleEye. Jakie są jej cele?

Na orbitę satelita zostanie wyniesiony przez rakietę należącą do zarządzanej przez Elona Muska firmy SpaceX. Jego misja rozpocznie się na wysokości 550 km. Następnie satelita skieruje się w stronę Ziemi, na tzw. bardzo niską orbitę.

 

ZOBACZ: Alarm w kosmosie. Rosyjski moduł uległ awarii

 

- Po raz pierwszy polski satelita będzie wykonywał manewr orbitalny (...). Zejście na 350 km pozwoli nam uzyskać lepszej jakości zdjęcia - wyjaśnia kierownik projektu EagleEye Marcin Mazur. 

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie