Ukraina potrzebuje młodszych żołnierzy. Zełenski tłumaczy się z decyzji

Świat
Ukraina potrzebuje młodszych żołnierzy. Zełenski tłumaczy się z decyzji
AP/Markus Schreiber
Wołodymyr Zełenski tłumaczy powody obniżenia wieku poborowego do armii Ukrainy

- Z całym szacunkiem dla naszych żołnierzy, ale jest różnica między żołnierzem 25-letnim, a 50-letnim - stwierdził Wołodymyr Zełenski. W wywiadzie dla francuskich mediów, prezydent Ukrainy tłumaczył się z podjęcia decyzji o zmniejszeniu wieku poborowego z 27 do 25 lat. Uznał, że armii potrzebni są żołnierze z lepszą kondycją fizyczną i bardziej zorientowani w kwestii technologii.

Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu dla francuskiego dziennikarza internetowego znanego jako HugoDecrypte. W trakcie rozmowy padło pytanie o obniżenie wieku poborowego do ukraińskiej armii. Prezydent stwierdził, że chodzi o lepsze "zorientowanie młodych w  technologii". 
 
"Z całym szacunkiem dla naszych żołnierzy, ale mówimy o tym, że jest różnica między żołnierzem 25-letnim, a żołnierzem 50-letnim. To jest fakt. Są inne wyzwania, różne wojny i różne technologie" - mówił. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski ostrzega przed atakiem Rosji. Mówił o Polsce i Niemczech


Według Zełenskiego młodsze pokolenie dużo szybciej i lepiej radzi sobie z zaawansowaną technologią, a tej wykorzystuje się na froncie coraz więcej. 
 
"Musimy zrozumieć, że nowe pokolenie jest zorientowane w technologii. Oni to rozumieją, stworzyli to wszystko własnymi rękami. To ich umysły to stworzyły" - wyjaśnił. 

Wołodymyr Zełenski tłumaczy się z decyzji. Wskazał potrzeby ukraińskiej armii

Wiek poborowy obniżono z 27 do 25 lat. Nowi rekruci mają zastąpić na froncie część żołnierzy, którzy walczą w wojnie już ponad dwa lata. Przedłużający się konflikt generuje większe straty i osłabia siły wojskowych. Zełenski podkreślił, że ukraińska armia potrzebuje obecnie dobrze przeszkolonych żołnierzy w bardzo dobrej kondycji fizycznej.  

 

ZOBACZ: Zmiany w ukraińskiej armii. Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę


"Należy przygotować brygady, które przyjdą w celu zastąpienia tych brygad, które są na froncie od dwóch lat. Aby to zrobić, aby było to odpowiednie zastępstwo, ludzie muszą być przeszkoleni i być w dobrej kondycji fizycznej" - zaznaczył. 

Wojna w Ukrainie. Obniżono wiek poborowy

30 maja ubiegłego roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy o obniżeniu wieku poborowego z 27 do 25 lat. Propozycje zostały przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.  

 
Następnie 2 kwietnia 2024 roku prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obniżeniu wieku wymaganego do mobilizacji.  
 
Informacja o podpisie prezydenta pod ustawą pojawiła się po tym, jak w przez ostatnie miesiące liczni eksperci alarmowali, że jedną z przyczyn, dla których Ukraina może mieć trudności z odzyskaniem inicjatywy na froncie, są mniejsze zasoby mobilizacyjne w porównaniu z Rosją.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie