Opony wielosezonowe: czy warto się na nie zdecydować? Oto za i przeciw

Moto
Opony wielosezonowe: czy warto się na nie zdecydować? Oto za i przeciw
Freepik
Opony wielosezonowe: wady i zalety

Opony wielosezonowe, czy sezonowe? Na to pytanie odpowiedzi szuka wielu właścicieli aut. Te pierwsze to przede wszystkim wygoda, bo nie trzeba jeździć do wulkanizatora lub zmieniać opon co kilka miesięcy. Czy faktycznie są one wydajne i zapewniają bezpieczeństwo? 

Opony wielosezonowe przeznaczone są do jazdy praktycznie przez cały rok. Można z nich korzystać zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Mieszanka zastosowanych w nich surowców to składniki zarówno opon letnich, jak i zimowych. Dzięki temu sprawdzają się dobrze na mokrej, suchej i oblodzonej drodze. 

Jakie zalety mają opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe są dobrym wyborem dla kierowców, którzy preferują zachowawczy styl jazdy. Dzięki temu zużywają się one wolniej, więc na jednym komplecie można jeździć znacznie dłużej w ciągu roku niż na zimówkach. 

 

ZOBACZ: Bezpowietrzne opony rowerowe na rynku. NASA opracowała je z myślą o Marsie

 

W dłuższej perspektywie czasu opony wielosezonowe są też tańszym rozwiązaniem, ponieważ nadal ich zakup wychodzi taniej, niż dwóch kompletów ogumienia. Jeśli ktoś jeździ ostrożnie, nie szarżuje i nie rusza z piskiem na każdej krzyżówce, to wybór takiego rozwiązania będzie optymalny. 

Jakie wady mają opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe mają też swoje wady. Z jednej strony są tańszym rozwiązaniem w skali roku, ale przy jednorazowym ich zakupie mogą wypaść drożej niż modele na sezon letni i zimowy. Ze względu na swoją konstrukcję i bieżnik, poradzą sobie stosunkowo dobrze w każdych warunkach, ale ciężko im będzie dorównać zimówkom na oblodzonej nawierzchni. 

 

ZOBACZ: Zapłaciła 28,5 tys. zł za auto. Nie może go zarejestrować

 

Opony wielosezonowe, mimo iż są produkowane z twardej mieszanki gumy, to szybko się zużywają. Jeśli ktoś preferuje dynamiczną jazdę, na długich dystansach i lubi, gdy spalanie paliwa znacznie wzrasta, a silnik wyje, to nie będą one dobrym wyborem. Po kilkunastu takich wypadach przestaną się dobrze zachowywać na trasie. W tym przypadku zdecydowanie lepiej będzie kupić dwa komplety opon – letnich i zimowych.

 

red/ / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie