Ile zarabia stewardesa w Polsce? Znamy kwoty netto

Biznes
Ile zarabia stewardesa w Polsce? Znamy kwoty netto
pixabay
Zarobki stewardes i stewardów

Średnie zarobki stewardess i stewardów w Polsce wynoszą ponad 6000 zł netto, ale na wysokość pensji wpływa kilka czynników. Przede wszystkim o kwocie decyduje linia lotnicza będąca pracodawcą. Na to, ile zarabia stewardessa w LOT, Ryanair czy Emirates wpływ mają też prowizje, dodatki i diety. Poznaj szczegóły wynagrodzeń cabin crew.

Zarobki stewardes i stewardów zależą między innymi od:

  • wysokości podstawy - wartość ta jest gwarantowana każdego miesiąca i jest to najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymać pracownik cabin crew, nawet jeśli nie lata;
  • nalot - dodatkowe wynagrodzenie za odbyte loty ponad podstawowy wymiar;
  • prowizja sprzedażowa - dodatek od sprzedaży pokładowej, w zależności od linii lotniczych może wynosić od 2,5 proc. do nawet 10 proc.;
  • pozostałe dodatki - konkretne dopłaty są zależne od linii lotniczych, ale mogą obejmować np. rekompensatę transportu czy wypłatę na utrzymanie munduru lub dodatek za znajomość kilku języków obcych;
  • dieta - jest wypłacana na pokrycie kosztów pobytów albo za każdą podróż osobno albo sumarycznie w skali miesiąca.

Ile zarabia stewardesa/steward w LOT, a ile w Ryanair i Emirates?

Przeciętnie pracownik cabin crew w LOT zarabia ok. 3400 zł netto podstawy (za 75 h lotów) oraz odpowiednio:

  • ok. 1750 zł dodatku za loty ponad podstawowy wymiar (35 h),
  • 1000 zł diety,
  • 100 zł prowizji od sprzedaży.

Sumarycznie daje to ok. 6250 zł netto miesięcznie.

 

ZOBACZ: Reakcja LOT na sytuację w Izraelu. Odwołane rejsy

 

Linia Ryanair wypłaca stewardessom i stewardom ok. 1800 euro podstawy (za 75 h) oraz dodatkowo:

  • ok. 100 euro prowizji sprzedażowej,
  • 100 euro za tzw. dni standby.

Sumarycznie przeciętna pensja cabin crew w Ryanair wynosi zatem ok. 2000 euro netto.

 

Zupełnie inaczej wygląda z koeli system wynagrodzeń stewardess i stewardów w Emirates. Na stronie przewoźnika można doczytać, że średnia pensja to ok. 11 300 zł.

Ile trzeba znać języków, żeby zostać stewardesą i jakie są wymagania na te stanowiska?

Oczekiwania dotyczące umiejętności językowych i profilu pretendentów na pracowników cabin crew różnią się w zależności od linii lotniczych. Od kandydatów zwykle wymaga się znajomości przynajmniej dwóch języków obcych (w tym angielskiego). Personel pokładowy musi również spełniać pewne wymogi w zakresie prezencji. Preferowany jest schludny wygląd, wzrost ok. 160–170 cm w przypadku kobiet i 170–180 cm u mężczyzn.

 

Podstawowy wymiar godzin pracy cabin crew to zwykle ok. 75 h, ale dokładny czas zależy od m.in. sezonu i innych ograniczeń. Co do zasady w ciągu całego roku pracownik personelu pokładowego nie może latać więcej niż 900 godzin.

 

W większości linii lotniczych nie istnieją szczególne zasady dotyczące ograniczeń w latach pracy i personel pokładowy w narodowych liniach lotniczych zazwyczaj kończy współpracę po osiągnięciu standardowego wieku emerytalnego. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku osób zatrudnionych na kontrakcie na określony czas. Bywa, że przedłużenie zatrudnienia jest uzależnione od spełniania wymagań wizualnych i reprezentacyjnych. Nieoficjalnie uznaje się, że kariera personelu pokładowego w lotnictwie trwa do 35 roku życia.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie