Igrzyska Olimpijskie coraz bliżej. Problem Sekwany wciąż nierozwiązany

Świat
Igrzyska Olimpijskie coraz bliżej. Problem Sekwany wciąż nierozwiązany
AP/Aurelien Morissard
Sekwana wciąż jest zanieczyszczona

Do Igrzysk Olimpijskich zostało zaledwie 95 dni, a Sekwana wciąż nie jest gotowa na zawody pływackie. W rzece pływają śmieci, a ostatnie badania wykazały wysokie stężenie bakterii E. coli.

Do XXXIII Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu zostało 95 dni. Mimo to woda w Sekwanie wciąż nie jest gotowa na zaplanowane w niej zawody.

 

W kwietniu testy przeprowadzone przez organizację charytatywną Surfrider Foundation Europe ujawniły bardzo wysokie stężenie bakterii E. coli. 


Lokalne media informują także o plastikowych i organicznych śmieciach, które wciąż pływają w rzece. Ulewne deszcze sprawiają, że do Sekwany wpada znacząca ilość zanieczyszczeń, z którymi nie radzą sobie oczyszczalnie.  

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zawody pod znakiem zapytania

Miasto zainwestowało m.in. w utworzenie zbiornika przelewowego zwanego Basenem Austerlitz, ale to także nie pomaga. Łącznie rząd Francji przeznaczył już 1,4 mld euro na różne inwestycje mające pomóc w oczyszczeniu Sekwany.  


Latem w Sekwanie ma się odbyć rywalizacja triathlonistów oraz zawody na dystansie 10 km. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Tony Estanguet przyznał, że wydarzenia te mogą zostać przełożone lub nawet odwołane.  

 

ZOBACZ: Ostrzeżenie przed igrzyskami w Paryżu. Powód może zaskoczyć


"Tego ostatniego oczywiście chcemy uniknąć. Ta decyzja nie jest jednak od nas zależna - to zakaz wydany przez międzynarodową federację" - mówił Estanguet dla portalu "Sudinfo". 


Emmanuel Macron jest pozytywnej myśli. Prezydent Francji obiecał, że wykąpie się w oczyszczonej Sekwanie jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk. Podobną deklarację złożyła Anne Hidalgo, która jest merem stolicy.  

Francja. Sekwana wciąż zanieczyszczona

Hidalgo powiedziała, że do 2025 roku dla mieszkańców i turystów zostaną udostępnione trzy strefy Sekwany. Woda ma być bezpieczna do pływania.  


Kąpiel w rzece jest zabroniona od 1923. Jeszcze w latach 60. XX wieku żyło tam tak mało gatunków ryb, że Sekwanę nazywano "biologicznie martwą". 

 

ZOBACZ: Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Rosjanie i Białorusini mogą wystartować w zawodach


Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. Triathlon mężczyzn i kobiet zaplanowano odpowiednio na 30 i 31 lipca. Sekwana ma być także miejscem maratonu pływackiego na 10 km, który odbędzie się w sierpniu.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie