Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Rosjanie i Białorusini mogą wystartować w zawodach

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Rosjanie i Białorusini mogą wystartować w zawodach
Międzynarodowy Komitet Olimpijski
Rosjanie i Białorusini wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w piątek decyzję, że Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag, emblematów i hymnów.

Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

 

W piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) opublikował warunki kwalifikacyjne dla indywidualnych sportowców neutralnych (AIN).

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Rosjanie i Białorusini wystartują w zawodach

"Tylko bardzo ograniczona liczba sportowców zakwalifikuje się w ramach istniejących systemów kwalifikacji Międzynarodowych Federacji. Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do zawodów w Paryżu, jest tylko 11 indywidualnych zawodników  neutralnych. Ośmiu z nich ma posiadać rosyjski paszport, a trzech białoruski" - poinformowało MKOI w oświadczeniu internetowym. 

 

ZOBACZ: Władimir Putin podjął decyzję. Potwierdził, że chce kandydować w kolejnych wyborach

 

Komitet przekazał, że zawodnicy neutralni będą musieli spełnić dodatkowe warunki, umożliwiające im start w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Wśród nich znalazł się zapis informujący, że aktywnie wspierający wojnę sportowcy, nie będą uprawnieni do zgłoszenia ani podjęcia rywalizacji. 

Neutralni zawodnicy na Igrzyskach. "Rygorystyczne zasady"

Potencjalni neutralni zawodnicy, nie mogą posiadać zobowiązujących umów z siłami zbrojnymi. W innym przypadku, nie zostaną wzięci pod uwagę przy kwalifikacji. 

 

ZOBACZ: Rosja zwraca się ku migrantom z fińskiej granicy. Oferty "pracy dla państwa"

 

"Sportowcy mający kontrakt z rosyjską lub białoruską armią lub agencjami bezpieczeństwa narodowego nie będą uprawnieni do zgłoszenia ani udziału w zawodach. Personel pomocniczy zatrudniony w rosyjskiej lub białoruskiej armii lub agencjach bezpieczeństwa narodowego nie zostanie wpuszczony" - napisano w regulaminie przeznaczonym dla neutralnych zawodników. 

 

W pozostałych zapisach czytamy, m.in. że każdy neutralny sportowiec, podobnie jak wszyscy inni uczestniczący, będzie musiał spełniać wszystkie wymogi antydopingowe. Zawodnicy posiadający paszport jednego ze wskazanych krajów, nie będą również uprawnieni do tworzenia drużyn.

Rosja i Białoruś poza Igrzyskami. Obywatele wystartują jako neutralni

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że sankcje skierowane w stronę rządów Rosji i Białorusi, pozostaną w mocy podczas całego trwania Igrzysk. 

 

ZOBACZ: Białoruś: Propaganda o napięciach na granicy. "Przyjrzymy się polskiej brawurze"

 

Żadna flaga, hymn, barwy ani elementy identyfikujące Rosję lub Białoruś mają nie być eksponowane podczas Igrzysk Olimpijskich w publicznych przestrzeniach oraz w czasie trwania zawodów. Na uroczystości sportowe nie zostaną zaproszeni również rosyjscy i białoruscy politycy oraz urzędnicy państwowi.

Igrzyska w cieniu wojny. Start możliwy bez flagi Rosji i Białorusi

Możliwość startu zawodników z paszportem białoruskim i rosyjskim została poparta, m.in. przez Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC) i Narodowe Komitety Olimpijskie (NOC).

 

ZOBACZ: Chiny. Sportowcy wysłani na szkolenie wojskowe. Najmłodsi mają siedem lat

 

Do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zwrócili się również sprawozdawcy Rady Praw Człowieka ONZ, wnosząc o zapewnienie "niedyskryminacji żadnego sportowca ze względu na jego narodowość".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie