Wybory samorządowe 2024. Rzeszów wybrał prezydenta. Wyniki PKW

Polska
Wybory samorządowe 2024. Rzeszów wybrał prezydenta. Wyniki PKW
PAP/Darek Delmanowicz
Waldermar Szumny i Konrad Fijołek starli się w walce o fotel prezydenta Rzeszowa

Konrad Fijołek pozostaje prezydentem Rzeszowa. Z danych PKW wynika, że głos na niego oddało 54,9 proc. wyborców. Jego kontrkandydat Waldemar Szumny otrzymał 45,1 proc. poparcia. - Prezydent nigdy nie śpi spokojnie, to oznacza, że pięć lat niespokojnego snu przede mną - powiedział Fijołek dla Polsat News.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się przed dwoma tygodniami Konrad Fijołek zdobył 37,9 poparcia, a Waldemar Szumny 24,2 proc. Pierwszy z kandydatów do walki o fotel prezydencki w drugiej rundzie przystąpił z poparciem m.in. Trzeciej Drogi i polityków PO.

 

Również w tę niedzielę Fijołek uzyskał lepszy wynik od Szumnego. Oznacza to, że dotychczasowy włodarz miasta pozostanie w prezydenckim fotelu przez kolejną kadencję.

Konrad Fijołek nadal prezydentem Rzeszowa. "Pięć lat niespokojnego snu"

Zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników Fijołek podkreślił, że jest gotów do dalszej, ciężkiej pracy. - Bardzo dziękuje wszystkim podmiotom koalicji 15 października. (...) Pokazaliśmy rzeszowianom, że to tutaj rodziła się ta koalicja - powiedział.

 

Wyraził też wdzięczność wobec wszystkich, którzy przyczynili się do jego zwycięstwa. - Dziękuję szczególnie tym, którzy uwierzyli we mnie trzy lata temu - dodał.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Wyniki z Kielc. Agata Wojda nową prezydent

 

Fijołek w rozmowie z Polsat News przyznał, że walka o reelekcję była ciężka, a teraz przed nim kolejne zadania. - Prezydent nigdy nie śpi spokojnie, to oznacza, że pięć lat niespokojnego snu przede mną - powiedział.

 

Szumny zaraz po godz. 21 ocenił, że mimo porażki cieszy go wynik, jaki osiągnął. - Druga tura, te wyniki to efekt pracy was wszystkich - zwrócił się do zgromadzonych w swoim sztabie. Podziękował też mieszkańcom Rzeszowa za oddane głosy. 

Nowy-stary prezydent Rzeszowa. Kim jest Konrad Fijołek?

Konrad Fijołek po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został trzy lata temu, kiedy ze stanowiska ustąpił Tadeusz Ferenc. Uzyskał wtedy ponad 56 proc. poparcia zwyciężając w pierwszej turze.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Kraków zagłosował. Wyniki sondażu exit poll

 

W 2001 roku uzyskał mandat do Rady Miasta Rzeszowa, a od 2006 roku przez kolejne cztery lata był jej przewodniczącym. 

Waldemar Szumny przegrał z Konradem Fijołkiem

Waldemar Szumny jest związany z rzeszowskim samorządem od 1998 roku, kiedy dostał się do rady miasta i nieprzerwanie w niej zasiada. W ciągu ponad 25 lat zdążył pełnić funkcję jej wiceprzewodniczącego i przewodniczącego. 

 

W 2001 roku został członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie