Wybory na prezydenta Wrocławia. Deklasacja w II turze. Wyniki

Polska
Wybory na prezydenta Wrocławia. Deklasacja w II turze. Wyniki
Pixabay/przemokrzak; PAP/Maciej Kulczyński
Wyniki wyborów na prezydenta Wrocławia. Sondaż exit poll

Jacek Sutryk z ogromną przewagą wygrywa wybory na prezydenta Wrocławia - wynika z danych PKW. Urzędujący prezydent uzyskał 68,29 procent głosów i pokonał Izabelę Bodnar (Trzecia Droga). - Tak trudnej kampanii, w której było mało merytoryki, a dużo hejtu, jeszcze nie było - powiedział Sutryk po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Jacek Sutryk pozostanie prezydentem Wrocławia na kolejną kadencję. W II turze wyborów samorządowych Sutryk uzyskał 68,29 procent poparcia. Izabelę Bodnar poparło 31,71 procent głosujących - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory prezydenta Wrocławia. Jacek Sutryk: Proszę o zaufanie

- Jestem niezwykle wzruszony - powiedział Jacek Sutryk tuż po publikacji sondażowych wyników wyborów na prezydenta Wrocławia. Podziękował wszystkim za zaufanie i wsparcie. - Pełni pokory poczekamy do ostatecznych wyników - dodał. 

 

- Chciałbym bardzo prosić o zaufanie tych, którzy dzisiaj i dwa tygodnie temu na mnie nie głosowali. My robimy Wrocław, staramy się o Wrocław dla każdego, nieważne z jakiej jest afiliacji politycznej. Wygrał otwarty, demokratyczny, obywatelski, dumny Wrocław bez hejtu - skomentował. 

 

Dodał, że "chciałoby się, by frekwencja była wyższa". - Tak trudnej kampanii, w której było mało merytoryki, a dużo hejtu, jeszcze nie było. Mam nadzieję, że każda inna będzie inna, będzie rozmową o naszym mieście - podkreślił. 

 

Sutryk pogratulował również wszystkim radnym, którzy zostali wybrani do Rady Miasta Wrocławia dwa tygodnie temu. - Z perspektywy drugiej tury wyborów myślę, że były to bardzo ważne dwa tygodnie, które pozwolą mi być jeszcze lepszym prezydentem - podkreślił. 

Wybory na prezydenta Wrocławia. Izabela Bodnar: Panie prezydencie, trzymamy za słowo

- Mam wrażenie, że druga tura wyborów pozwoliła w końcu w tym mieście otworzyć prawdziwy dialog, który przez wiele lat był mocno we Wrocławiu wyciszony. Gratuluję panu prezydentowi Jackowi Sutrykowi wygranej. To są wybory demokratyczne, każdy zagłosował tak, jak uważał. Jestem przekonana, że pewną zmianę rozpoczęliśmy - powiedziała Izabela Bodnar tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. 

 

Bodnar podkreśliła, że Jacek Sutryk w ciągu ostatnich dwóch tygodni m.in. zlikwidował lewoskręty na moście Chrobrego oraz uratował galerię neonów. 

 

- Pan prezydent się zmienił. Przez ostatnie dwa tygodnie realizował rzeczy, których przez lata nie chciał realizować. Mam nadzieję, że nowa twarz prezydenta, który słucha ludzi, realizuje potrzeby, jest otwarty na dialog, opiera swoje działania na zaufania i szacunku... Mam nadzieję, że ta twarz z ostatnich dwóch tygodni utrzyma się na całą kadencję. Panie prezydencie, trzymamy za słowo - dodała. 

 

Izabela Bodnar przyznała, że choć wraca do Sejmu, to nie zapomni o Wrocławiu i będzie działać na rzecz tego miasta. 

Wybory prezydenta Wrocławia. Niska frekwencja

Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie informowała o frekwencji w drugiej turze wyborów samorządowych. Na godz. 12:00 frekwencja we Wrocławiu wyniosła 8,97 procent i była najniższa ze wszystkich miast wojewódzkich. 

 

Według danych PKW na godzinę 17:00 w głosowaniu wzięło udział 25,99 procent uprawnionych mieszkańców Wrocławia. To także był najniższy wynik. 

Wybory prezydenta Wrocławia. Pojedynek wewnątrz koalicji

Jacek Sutryk to urzędujący prezydent Wrocławia. Miastem zarządza od 2018 roku. Wówczas wygrał w pierwszej turze. Wcześniej pełnił m.in. funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. PKW podała pierwsze dane o frekwencji

 

Do wyborów samorządowych startował z poparciem Nowej Lewicy, a z czasem otrzymał również poparcie Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach samorządowych wywalczył również mandat radnego. 

 

Izabela Bodnar jest posłanką na Sejm X kadencji, wybraną z okręgu wrocławskiego z list Trzeciej Drogi. Przed rozpoczęciem kariery politycznej zajmowała m.in. dyrektorskie stanowisko w jednym z banków.  

Wybory prezydenta Wrocławia. Wyniki pierwszej tury głosowania

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Wrocławia najwyższy wynik uzyskał Jacek Sutryk - 34,33 procent głosów. Drugie miejsce zajęła Izabela Bodnar - 29,9 procent głosów.

 

Na kolejnych miejscach uplasowali się: Łukasz Kasztelowicz, Jerzy Michalak, Robert Grzechnik i Grzegorz Prigan.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie