Pierwsza komunia 2024. Ile pieniędzy przeznaczyć na prezent?

Porady
Pierwsza komunia 2024. Ile pieniędzy przeznaczyć na prezent?
Pixabay
Pierwsza komunia święta

Czas pierwszych komunii świętych zbliża się wielkimi krokami. I chociaż jest to uroczystość typowo religijna o duchowym, a nie materialnym wymiarze, zaproszeni na nią goście starają się obdarować dziecko upominkami. Jednocześnie stają przed dylematem, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent komunijny.

Zanim przejdziemy do tegorocznych trendów w branży prezentów na komunię, warto przyjrzeć się danym z zeszłego roku. 

Ile Polacy wydawali na prezenty komunijne w ubiegłym roku?

Według Business Insidera, w 2023 roku osoby spoza najbliższej rodziny dziecka zaproszone na pierwszą komunię planowały wydać na prezent 200-300 zł. Z kolei członkowie bliskiej rodziny 300-500 zł.

 

O wiele wyższe stawki i większa rozpiętość pojawiła się w przypadku rodziców chrzestnych, którzy deklarowali, że wartość prezentu podarowanego na komunię zamknie się w granicach od 500 do 1500 zł. Dane dotyczą ubiegłego roku. Jak zatem sprawa przedstawia się obecnie?

Pierwsza komunia. Czy prezent powinien spłacić "talerzyk"?

Kwota, jaką goście przeznaczą w tym roku na prezent na komunię, jest mocno zróżnicowana. W dużej mierze zależy od dwóch czynników: miejsca, w jakim organizowana jest uroczystość oraz stopnia pokrewieństwa.

 

Jeśli wziąć pod uwagę pierwszy aspekt, łatwo domyślić się, że w przypadku imprezy domowej, kwoty prezentów komunijnych będą nieco niższe niż uroczystości odbywającej się w lokalu. W tym drugim przypadku stawkę podarunku dyktuje natomiast kwota, jaką rodzice dziecka zapłacą w restauracji czy innym obiekcie za posiłek dla jednej osoby, czyli za tzw. talerzyk. W tym roku jego wartość oscyluje między 200 a 500 zł, w zależności od miejsca i rodzaju lokalu.

 

ZOBACZ: Ile Polacy wkładają do kopert na chrzciny i komunie? Wiosenne wyzwania finansowe

 

W teorii oznacza to, że para zaproszona na uroczystość, powinna podarować dziecku prezent na komunię o wartości od 400 do 1000 zł. A jak to wygląda w praktyce? Różnie. Jak już wspomnieliśmy, uroczystość ma przede wszystkim wymiar duchowy, a upominki są jedynie miłym dodatkiem.

 

Nie powinny jednak nadwyrężać portfela zaproszonej osoby czy osób ani stawiać kogokolwiek w niezręcznej sytuacji. W tym miejscu zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt: zbyt kosztowny podarunek może postawić rodziców dziecka w kłopotliwej sytuacji. Dlatego warto pamiętać, że przesada może okazać się szkodliwa.

Prezent na komunię: rodzice chrzestni deklarują wydać na niego naprawdę dużą kwotę

Ile więc na prezent na komunię zamierzają przeznaczyć Polacy w 2024 roku? Szacuje się, że wartość podarunków od dziadków i bliskich krewnych dziecka zamknie się w kwocie od 300 do 500 zł.

 

Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ nie od dziś wiadomo, że bardziej niż kosztowny upominek liczy się obecność osób, które są po prostu ważne w życiu dziecka i rodziny. Podobnie jak w roku ubiegłym, wyższe sumy na prezent komunijny zamierzają przeznaczyć rodzice chrzestni. W tym przypadku kwota zaczyna się od 500 zł i może sięgać nawet do 2000 zł.

 

Pamiętajmy jednak, że są to tylko szacunkowe stawki. Wiele osób decyduje się na włożenie do koperty niewielkiej sumy pieniędzy i podarowanie dziecku pamiątki komunijnej. Może nią być obrazek z motywem religijnym, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem, bransoletka albo Biblia z wypisaną dedykacją.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie