Wybory samorządowe 2024. Konfederacja triumfuje, zdobyła pierwsze miasto

Polska
Wybory samorządowe 2024. Konfederacja triumfuje, zdobyła pierwsze miasto
Platforma X/Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen i Patryk Marjan

"Wygrana zaledwie 32-latka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w niedzielę wieczorem prezes Nowej Nadziei i lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Obwieścił, że nowym prezydentem Bełchatowa został Patryk Marjan.

Patryk Marjan w pierwszej turze walki o prezydenturę w Bełchatowie uzyskał najlepszy wynik, uzyskując 38,36 proc. W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki rywalizowała z nim Mariola Czechowska, która 7 kwietnia uzyskała 31,97 proc. 

 

Po zliczeniu 100 proc. głosów z obwodów głosowania PKW wskazał, że Marjan ma 62,89 proc., a Czechowska 37,11 proc.

 

Marjan zostanie pierwszym prezydentem miasta związanym z Konfederacją. Polityk jest członkiem Nowej Nadziei, która wchodzi w skład tego ugrupowania.

Euforia w Konfederacji. Patryk Marjan może być nowym prezydentem Bełchatowa

W niedzielę późnym wieczorem w szeregach Konfederacji zapanowała euforia. Prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen nie ma wątpliwości, że nowym włodarzem ponad 50-tysięcznego miasta zostanie członek jego partii.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów samorządowych. Premier Donald Tusk triumfuje. Wyliczył kilkanaście miast

 

Lider Konfederacji zaznaczył, że przykład Marjana powinien być "drogowskazem i lekcją dla nas, w jakim kierunku powinniśmy iść". "Gratuluję Patryk! Jesteś dla nas wszystkich wzorem, źródłem inspiracji i nadziei, że nasza praca przyniesie kiedyś owoce. A my dziś świętujemy w Bełchatowie" - napisał. 

 

Mentzen zwrócił się do członków swojej partii, aby nie wierzyli w ograniczenia i szklane sufity. 

Patryk Marjan "bierze" Bełchatów. To nie pierwsze wybory 32-latka

Polityk przypomniał, że Marjan kandydował na prezydenta miasta już sześć lat temu. Uzyskał wtedy 11 proc. poparcia. "W 2019 i 2023 otarł się o mandat poselski. Zabrakło mu wtedy naprawdę niewiele. Te dwie porażki wyborcze wielu odebrałyby chęć do dalszej walki" - napisał. 

 

Do wydarzeń z Bełchatowa odniósł się też poseł Konfederacji Stanisław Tyszka. "Olbrzymi sukces Patryka, efekt jego ciężkiej, wieloletniej pracy. I wielka radość dla Nowej Nadziei, Konfederacji i całego ruchu wolnościowego. Można przełamać partyjny duopol' - stwierdził.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie