Rosną kary dla kierowców. Otwierają listy i przecierają oczy

Moto
Rosną kary dla kierowców. Otwierają listy i przecierają oczy
Polsat News
Brak opłaty może słono uderzyć kierowcę po kieszeni

Wysokość kar dla kierowców za brak ważnej polisy OC wzrosły w 2024 roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Kary otrzymują te osoby, które spóźnią się z płatnością choćby o jeden dzień. Na dodatek w lipcu będzie miała miejsce kolejna podwyżka. O jakich kwotach mowa?

Wysokość nakładanych kar dla kierowców za brak ważnej polisy OC zależy od czasu, przez jaki nie posiadali oni ubezpieczenia oraz od typu pojazdu.

Nawet 12 700 zł kary za brak ważnego OC

 

Dokładnie definiuje to art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W pierwszej połowie 2024 roku maksymalna kara za brak ważnego OC dla pojazdu mechanicznego wynosi 12 700 zł, natomiast po 1 lipca 2024 wzrośnie ona do 12 900 zł. Są to kwoty, które dotyczą przede wszystkim właścicieli pojazdów ciężarowych. Właściciele aut osobowych mogą otrzymać niższe kary.

 

ZOBACZ: Koniec z obowiązkową konfiskatą aut nietrzeźwych kierowców. Szykują się zmiany

 

W ich przypadku brak opłaconego ubezpieczenia OC to kara w wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia, a dla motocykli i innych pojazdów mechanicznych - jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia. Jeśli okres bez wykupionego ubezpieczenia OC nie przekracza trzech dni, to nalicza się 20 proc. wartości kary maksymalnej, od 4 do 14 dni jest to już 50 proc., a powyżej to 100 proc.

 

Właściciele samochodów osobowych zapłacą więc za brak ubezpieczenia OC:

 

  • 1700 zł za brak OC do 3 dni, a od lipca 1720 zł,
  • 4240 zł za brak OC od 4 do 14 dni, a od lipca 4300 zł,
  • 8480 zł za brak OC powyżej 14 dni, a od lipca 8600 zł.

 

Za egzekwowanie kar finansowych odpowiedzialny jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak można uniknąć kary dla kierowców za brak ważnego OC?

Aby uniknąć kary dla kierowców za brak OC, należy przede wszystkim okazać dowód posiadania ubezpieczenia. Jeśli we wskazanym przez UFG okresie auto miało ważne OC, to należy do Funduszu dostarczyć dowody opłaty.

 

ZOBACZ: Nieustannie włączały się kontrolki. Nagle auto stanęło w płomieniach

 

W sytuacji, gdy samochód został np. skradziony, to nie ciąży na nim obowiązek posiadania polisy. Kara dla kierowcy może być wtedy błędnie naliczona - należy wtedy dostarczyć dokumenty potwierdzające kradzież auta.

red / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie