Relikwie świętych trafiły do Pałacu Prezydenckiego. Są owiane legendą

Polska
Relikwie świętych trafiły do Pałacu Prezydenckiego. Są owiane legendą
Marcin Białek, CC BY-SA 3.0
Arcybiskup Marek Jędraszewski przekazał relikwie do Pałacu Prezydenckiego

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, podczas której przekazał relikwie św. Floriana i św. Jadwigi Królowej.

Jak przypomniał arcybiskup relikwie św. Florianem trafiły do Krakowa w 1184 roku na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Według legendy konie, które wiozły relikwię na Wawel zatrzymały się na Kleparzu i nie chciały ruszyć z miejsca tak długo, aż krakowski biskup Gedko nie zobowiązał się do ufundowania świątyni ku czci świętego.

 

Św. Florian był żołnierzem w armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. Odmówił złożenia ofiary bogom i został ukarany torturami, a na koniec utopiono go w rzece Anizie.

Relikwie dwóch świętych w Pałacu Prezydenckim

Arcybiskup Jędraszewski podczas mszy wskazał również, że kiedy doszło do wielkiego pożaru Krakowa w 1528 roku, ocalał wyłącznie kościół św. Floriana. Od tamtej pory święty jest czczony w Polsce jako patron podczas klęsk pożarów, powodzi i sztormów. Ponadto jest uważany za orędownika hutników, strażaków, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.

 

ZOBACZ: Ksiądz-strażak uratował z pożaru Notre Dame relikwie korony cierniowej. "Byłem sam wśród płomieni"

 

Mówiąc o św. Jadwidze Andegaweńskiej apb Jędraszewski podkreślił, że w tym roku obchodzona jest 650. rocznica jej urodzin i 640. rocznica przybycia do Krakowa i koronacji na króla Polski.

 

Symbolem szczególnej duchowości Królowej Jadwigi są dwie litery MM, które kazała umieścić na ścianach swojej komnaty, nawiązujące do ewangelicznych Marii i Marty, realizujących – odpowiednio – życie kontemplacyjne i czynne.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie